Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Ritter: a világ közel került a ponthoz, ahonnan nincs visszaút

Hirdetés

Az Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakétarendszer bevetésével végrehajtott orosz csapás egy ukrán védelmi ipari létesítmény ellen világos üzenetet küldött a Nyugatnak: az eszkalációs politika pusztító következményekkel járhat – mondta Scott Ritter, az ENSZ korábbi fegyverellenőre.

Ritter a „Judging Freedom” című YouTube-műsorban figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok felelőtlen magatartása és Moszkva eltökéltségének alábecsülése máris veszélyesen közel sodorta a világot egy nukleáris háborúhoz.

Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy az orosz haderő új közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával csapott le egy ukrán célpontra. A támadás válasz volt Kijev korábbi, amerikai ATACMS és HIMARS rendszerekkel, valamint brit Storm Shadow rakétákkal végrehajtott csapásaira orosz területek ellen.

Hirdetés

Ritter hangsúlyozta, hogy az Oresnyik rakéta bevetése világossá teszi: Moszkva nem blöfföl. „Ez a rakéta nukleáris célokra is alkalmas, bár most hagyományos robbanófejjel használták. Putyin üzenete egyértelmű: a rakéta lefedi Európát, és minden eszkalációra azonnali válasz érkezik” – mondta.

Az új fegyver jelentőségét „minőségi előrelépésként” értékelte, amely új dimenziót hozott a Moszkva és Kijev közötti konfliktusba. Ritter szerint azok, akik azt hitték, hogy Oroszország csak fenyegetőzik, most egyértelmű figyelmeztetést kaptak.

A nyugati politika folytatását az ukrajnai konfliktusban Ritter veszélyesnek és felelőtlennek nevezte, kiemelve, hogy a világ nagyon közel került a nukleáris háború visszafordíthatatlan pontjához.

Hirdetés

Kritizálta Thomas Buchanan ellentengernagy, az amerikai STRATCOM szóvivőjének kijelentését is, miszerint Washington kész lenne nukleáris csapást mérni „az Egyesült Államok számára legkedvezőbb feltételek mellett.” Ritter szerint ez az álláspont Moszkvát csak tovább dühíti, és olyan retorikának tűnik, amely egy megelőző csapás lehetőségét lebegteti.

Joe Biden elnök kormányának döntését, amely lehetővé tette Ukrajna számára nyugati fegyverek használatát orosz területek ellen, Ritter politikai manővernek nevezte, amelynek célja, hogy megnehezítse utódai, különösen Donald Trump munkáját. Trump korábban megígérte, hogy hivatalba lépése után gyorsan lezárja az ukrajnai konfliktust, akár Ukrajna NATO-ambícióinak feladásával és a konfliktus befagyasztásával. Moszkva azonban ragaszkodik ahhoz, hogy a háború céljait – köztük Ukrajna demilitarizálását és „nácimentesítését” – maradéktalanul teljesítse.

Orosz Hírek nyomán

Hirdetés
Hirdetés