Le Monde: a britek és a franciák a csapatok Ukrajnába küldéséről tárgyalnak
Az Egyesült Királyság és Franciaország ismét napirendre tűzte az Ukrajnába küldendő csapatok kérdését – számolt be a francia Le Monde napilap. A tervezett lépés már most komoly megosztottságot idézett elő a NATO európai tagállamai között.
Emmanuel Macron francia elnök korábbi, februári kijelentése, miszerint kész szárazföldi csapatokat küldeni Ukrajnába „Oroszország győzelmének megakadályozása érdekében”, már akkor is heves vitákat váltott ki. A NATO tisztviselői azonnal cáfolták a nyilatkozatot, míg Olaf Scholz német kancellár hangsúlyozta, hogy a nyugati szövetségesek egységesen ellenzik az ilyen lépést.
A Le Monde mostani jelentése szerint a kérdés újra előtérbe került, miután Keir Starmer brit miniszterelnök a hónap elején Párizsban találkozott Macronnal. Névtelen forrásokra hivatkozva a lap arról számolt be, hogy a két vezető ismét tárgyalásokat kezdett egy esetleges francia-brit katonai jelenlét kialakításáról Ukrajnában.
Egyelőre kevés konkrétum látott napvilágot. A lap találgatásai szerint a tervezett bevetés kiterjedhet technikai személyzet küldésére, magán katonai vállalkozók alkalmazására, vagy akár közvetlen katonai erők telepítésére is, legyen szó frontvonalbeli jelenlétről vagy egy esetleges tűzszünet betartatásáról. Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva azt mondta, hogy „Párizs nem zár ki semmilyen lehetőséget” a francia csapatok bevetését illetően.
A brit-francia együttműködés erősítése szintén napirenden van, amit egy brit katonai forrás is megerősített a Le Monde-nak. Elmondása szerint a tárgyalások célja egy olyan európai védelmi magcsoport létrehozása, amely különösen Ukrajna biztonságára és a tágabb értelemben vett európai védelemre összpontosít.
Mindeközben Oroszország továbbra is azzal vádolja a Nyugatot, hogy titokban különleges erőket telepít Ukrajnába. Vlagyimir Putyin orosz elnök hangsúlyozta: Ukrajna nem lenne képes nyugati szakértők segítsége nélkül végrehajtani nagy hatótávolságú rakétacsapásokat orosz területeken. A brit Storm Shadow és az amerikai ATACMS rakéták bevetése újabb eszkalációt jelentett, amit Putyin az ukrajnai konfliktus „globális jellege” bizonyítékának nevezett.
Az orosz vezetés kijelentette, hogy fenntartja magának a jogot arra, hogy csapást mérjen azoknak az országoknak a katonai létesítményeire, amelyek fegyvereikkel támogatják Ukrajna támadásait. Válaszul az ATACMS és Storm Shadow rakétacsapásokra, az orosz hadsereg egy új hiperszonikus Oresnyik ballisztikus rakétát indított egy dnyipropetrovszki katonai létesítmény ellen, demonstrálva, hogy minden támadásra válasz érkezik.
Ez a helyzet egyértelművé teszi, hogy a háború eszkalációjának megakadályozása érdekében mielőbbi békés megoldásra lenne szükség.
Orosz Hírek