Hivatalos közleményben tudtatta az ukrán külügyminisztérium a világgal, hogy nem fogadják el a Nyugat által nyújtott biztonsági garanciákat a háború lezárása végett, ragaszkodnak a NATO-tagsághoz, írja a Portfólió.


Fotó: cepa.org

A kérdés azért aktuális, mert Donald Trump megválasztott amerikai elnök stábja egy olyan béketervet állított össze, melynek fejében megtagadnák Ukrajnától a NATO-tagságot, de biztonsági garanciákat akarnak ígérni a kelet-európai országnak az orosz agresszió ellen.

Hirdetés

Az ukrán külügyminisztérium ma közleményben tudatta a világgal: nem fogadják el a biztonsági garanciákat a NATO-tagság helyett.

A budapesti egyezmény 30. évfordulójához közelítve rávilágítanak: az 1994-es memorandum már bizonyította, hogy az ilyen biztonsági garanciák teljesen értelmetlenek, mivel Ukrajna feladta atomfegyvereit, és mégis orosz agresszió áldozatává vált.

– Egy olyan európai biztonsági keretrendszer, amely háttérbe szorítja Ukrajna érdekeit, ahelyett, hogy figyelembe venné őket, biztosan meg fog bukni – véli a külügyminisztérium.

Hirdetés

A közleményben az áll: az orosz agressziót Kijev véleménye szerint kizárólag a NATO-tagság rettentheti el.

Az egyik fő oka annak, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát az volt, hogy Moszkva úgy látja, Kijev NATO-tagsága súlyos veszélyt jelent az orosz érdekekre nézve. Nagy valószínűsége van annak, hogy Oroszország nem fogja felfüggeszteni Ukrajna támadását, amíg nem fogad a megtámadott ország semlegességet.

Már Stoltenberg is kimondta: nem reális az ukrán győzelem, orosz kézen maradnak a megszállt területek

Hirdetés

Tűzszünetet javasolt Ukrajnában Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár, aki arra is kitért, hogy szerinte nem feltétlen ördögtől való dolog az, ha „átmenetileg” megszállva maradnak ukrán területek.

Stoltenberg azt mondta: teljes mértékben támogatja Volodimir Zelenszkij „ukrán” elnököt abban, hogy nem szabad az oroszoknak területeket átadni, de úgy látja, jelen helyzetben a katonai helyzet ezt nem teszi lehetővé.

Tűzszüneti vonal kell, ami nyilvánvalóan kiterjed minden Oroszország által megszállt területre. De nem feltétlen látjuk ezt reálisnak a jövőben – jelentette ki Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár, aki a Müncheni Biztonsági Konferencia (MSC) elnöki székét készül átvenni.

Hirdetés

Ha a tűzszüneti vonal azt jelenti, hogy Oroszország ura marad a megszállt területeknek, „ez nem jelenti azt, hogy Ukrajnának örökre le kell mondania ezekről a területekről” – állította.

A Spiegel szerint a norvég vezető azt mondta: a legfontosabb az, hogy Ukrajna biztonsági garanciákat kapjon, akár NATO-tagsággal, akár anélkül.

Volodimir Zelenszkij már szintén arról beszél: Ukrajna már nem feltétlen zárkózik el attól, hogy átmenetileg megszállva maradjanak a keleti területek, viszont cserébe azt akarják, hogy az országát felvegyék a NATO-ba: A hősködés vége: Zelenszkij elismerte, hogy nincs erejük visszafoglalni az ország megszállt részeit.

Hirdetés