Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

ÉrdekességekHírekItthon

Repülőgép-baleset Dél-Koreában: megszólalt a magyar sztárpilóta – „Fura ez az egész”

Hirdetés

Sötét időszakát éli a globális légi közlekedés, hiszen az elmúlt napokban két súlyos repülőgép-baleset is megrázta a világot. Az Azerbaijan Airlines december 25-én bekövetkezett tragédiája után, amely 38 ember életét követelte, most Dél-Koreában történt példátlan katasztrófa, amely 179 áldozatot követelt. A vasárnap reggeli események sokkolták a közvéleményt, és számos szakértőt megszólalásra késztettek, köztük Szüle Zsolt magyar pilótát is, aki komoly kérdéseket vetett fel a baleset kapcsán.

A dél-koreai Jeju Air fapados légitársaság Bangkokból érkező járata a Muan nemzetközi repülőtéren kényszerleszállást hajtott végre, ám futómű nélkül, menetiránnyal szemben ért földet. A gép letért a kifutópályáról, egy falnak ütközött, majd kigyulladt és felrobbant. Az utasok és a személyzet 179 tagja közül csak ketten élték túl a katasztrófát, ők súlyos sérülésekkel kórházba kerültek. Az áldozatok között gyermekek is voltak, a legfiatalabb mindössze hároméves. A repülőgép, egy Boeing 737-800-as modell, amelyet a megbízhatóságáról ismernek, így különösen aggasztóak a történtek.

Hirdetés

A nyomozók jelenleg több lehetséges okot vizsgálnak, beleértve az időjárási körülményeket és egy esetleges madárrajjal való ütközést. Az elsődleges szakértői vélemények szerint a hajtóművek meghibásodása játszhatott közre. A Jeju Air vezetősége bocsánatot kért, és nemzeti gyászidőszakot hirdettek Dél-Koreában.

Magyar pilóta elemzi a történteket

Szüle Zsolt, a nemzetközileg is elismert magyar pilóta, aki több mint 15 ezer repült órával rendelkezik, a közösségi médiában osztotta meg gondolatait. Felvetette, hogy miként fordulhatott elő, hogy egy megbízható Boeing 737-800 típusú gépen a futóművet sem normál, sem alternatív üzemmódban nem sikerült kiengedni. Ráadásul a fékszárnyak működésképtelensége is kérdéseket vet fel, hiszen ezek kulcsfontosságúak a leszálló sebesség csökkentésében.

Hirdetés

Szüle szerint a döntéshozatal körüli problémák lehetnek a háttérben, hiszen egy ilyen gép tervezése során pont az ilyen hibakombinációkat igyekeznek kiszűrni. Hasonló helyzetben más pilóták sikeresen hajtottak végre hasra szállást, ahogyan a LOT egyik gépe is tette évekkel ezelőtt. „Egy ilyen helyzetben a megközelítést meg kell szakítani, a problémát megoldani, és csak azután visszatérni a leszálláshoz” – írta.

Szüle arra is felhívta a figyelmet, hogy az ilyen helyzetekben a kapkodás és a stressz gyakran vezet hibás döntésekhez, holott a helyes megoldás általában rendelkezésre áll. Megjegyzéseit százak kommentelték, sokan osztva aggodalmait és egyetértve abban, hogy a történtek alapos vizsgálatára van szükség.

Hirdetés

A baleset okainak tisztázása akár hónapokig is eltarthat, de az első elemzések már most is rávilágítanak a légi közlekedés biztonságának fontosságára és az emberi tényezők kiemelt szerepére az ilyen tragédiák megelőzésében, – írja a vg.hu.

Hirdetés

Hirdetés