Most már Mark Zuckerberg is szélsőjobboldali, sőt egyenesen Putyin ügynöke
Aki Marxtól kissé jobbra helyezkedik el, azt a tolerancia bajnokai gyakran minimum nácinak bélyegzik, vagy éppen Putyin ügynökének titulálják. Így fordulhatott elő, hogy hazánkban Schiffer Andrást fasisztának nevezték, és most a balliberális média szemében Mark Zuckerberg kezd szélsőjobboldali címkét kapni. Igen, az a Mark Zuckerberg, aki korábban nyíltan elismerte, hogy aktívan támogatta Joe Biden 2020-as elnöki kampányát.
Mark Zuckerberg sosem tartozott igazán a jobboldal táborához. Jó példa erre, hogy platformja, a Facebook, rendszeresen korlátozta a jobboldali tartalmakat, köztük portálunk elérését is. Sőt, Zuckerbergék törölték Donald Trump profilját, miközben szabad utat engedtek minden vele kapcsolatos álhírnek.
A Facebook évekig elhallgattatta a jobboldali hangokat, „álhír” címkékkel illetve minden tényfeltáró cikket, miközben saját tényellenőrei sokszor önmagukra hivatkozva bizonygatták, hogy a jobboldal hazudik. Az idők azonban változnak. Zuckerberg nemrégiben elismerte, hogy a platform keményen támogatta a demokraták kampányát, és azt is bevallotta, hogy a tényellenőreik olykor félrevezettek.
A változás jelei azóta egyre látványosabbak: Zuckerberg bejelentette a tényellenőrök leépítését, a multikulturális programok leállítását, és azt, hogy a Facebookot a szólásszabadság platformjává kívánja tenni, immár mentesen a Demokrata Párt cenzúrájától. Mindezt saját szavaival közölte.
Ez a fordulat még a legmeglepőbb történelmi példákat is felülmúlja. A liberális média nem is késlekedett a reakcióval: a Politico már arról cikkezett, hogy a Meta a Twitterhez hasonlóan a „szélsőjobboldaliak gyűjtőhelyévé” válhat. Ez alatt természetesen azokat értik, akik nem értenek egyet mindenben a woke ideológiával.
Fontos azonban látni, hogy Zuckerberg nem hirtelen megvilágosodás miatt váltott irányt. Korábban a cenzúrából származó támogatás hajtotta, most pedig a világban zajló jobboldali fordulat készteti arra, hogy alkalmazkodjon. A Meta vezetője nem akar lemaradni az új közösségi média platformok mellett, amelyek még teret engednek a szabad véleménynyilvánításnak.
Bár az irány bíztató, még korai lenne ítélkezni. A jobboldali portálok és véleményformálók elérése már javulóban van, de a nagy kérdés az, hogy a bejelentések valóban hosszú távú tettekkel járnak-e. Bízzunk benne, hogy a világ valóban szabadabb irányba mozdul, és a hosszú évek cenzúrája után új korszak köszönt be.
Pesti Srácok nyomán