Trump nyilvánosságra hozza a JFK, az RFK és az MLK merénylet aktáit
A megválasztott amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy feloldja a kormányzati akták titkosítását a nagy horderejű történelmi gyilkosságokkal kapcsolatban.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy nyilvánosságra hozza a John F. Kennedy elnök, Robert F. Kennedy szenátor és Martin Luther King Jr. polgárjogi harcos meggyilkolásával kapcsolatos titkosított kormányzati dokumentumokat.
A washingtoni Capital One Arénában vasárnap tartott győzelmi nagygyűlésén Trump kijelentette, hogy szándékában áll a dokumentumok titkosításának feloldása. Azt mondta, hogy kormánya „vissza fogja vonni a kormányzati dokumentumok túlminősítését”, beleértve a történelmi bűncselekményekkel kapcsolatos dokumentumokat is, „az első lépésként az átláthatóság és az elszámoltathatóság helyreállítása érdekében”. Hozzátette: „Mindent nyilvánosságra fogunk hozni, Sam bácsi”.
JUST NOW: Trump Reaffirms His Commitment To Declassify Documents Pertaining To The Assassination of JFK, Bobby Kennedy, & MLKhttps://t.co/4h6dLDF12d pic.twitter.com/Lr3rMRA47c
— Alex Jones (@RealAlexJones) January 19, 2025
Kennedy elnök 1963-ban, testvére és politikai szövetségese, Robert 1968-ban, valamint King, a feketék jogaiért küzdő mozgalom vezetőjének ugyanabban az évben történt meggyilkolása továbbra is az amerikai kormányon belüli gazemberek esetleges részvételéről szóló találgatások tárgya.
Trump ifjabb Robert F. Kennedyt, Robert Kennedy szenátor fiát, ifjabb Robert F. Kennedyt jelölte kormánya egészségügyi miniszterének. A Kennedy-utód korábban már kampányolt a családjában történt tragédiákkal kapcsolatos kormányzati anyagok teljes körű nyilvánosságra hozataláért. Ifjabb RFK korábban felvetette, hogy a CIA-nak köze lehetett nagybátyja halálához.
A National Archives and Records Administration (NARA) több mint 5 millió, Kennedy elnök meggyilkolásával kapcsolatos iratot őriz egyetlen gyűjteményben. Az 1990-es években a szövetségi kormány 2017 októberére rendelte el a majdnem teljes körű közzétételt, bár az elnöknek jogában áll kivételeket elrendelni.
A titkosítás feloldása az első Trump-elnökség és utódja, Joe Biden egyetlen ciklusa alatt is folytatódott, de a becslések szerint 3-4000 dokumentumot még nem hoztak nyilvánosságra.
Első hivatali ideje alatt Trump ígéretet tett arra, hogy feloldja a John F. Kennedy elnök meggyilkolásával kapcsolatos dokumentumok titkosítását. Bár több ilyen dokumentum kiadását engedélyezte, végül nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva, valamint a CIA és az FBI nyomásának engedve jelentős részét visszatartotta.
Mostani bejelentésében Trump nem pontosította, hogy mely dokumentumokat adják ki, és nem kötelezte el magát az általános titkosítás feloldása mellett sem.
Trump január 20-ra tervezett beiktatása éppen egybeesik az idei Martin Luther King-nappal, amely egy szövetségi ünnep, amit minden év január harmadik hétfőjén tarnak, és Kingnek az 1960-as évek polgárjogi reformjaihoz való hozzájárulásának szenteltek.
Vasárnapi beszédében a hivatalba lépő elnök elmondta, hogy hivatalba lépése után azonnal egy sor végrehajtási rendeletet fog aláírni a legkülönbözőbb szakpolitikai területeket illetően.
NIF