Feladták magukat a Budapesten magyarokat verő antifa terroristák
Az NDR és a WDR szerint több körözött német baloldali radikális adta fel magát a hatóságoknak. Csaknem két éve körözték őket, mert a gyanú szerint Magyarországon megvertek általuk nácinak bélyegzett ártatlan járókelőket – írja a tagesschau.
Az NDR és a WDR értesülései szerint hét bujkáló antifa hétfő reggel feladta magát a hatóságoknak. Országos akció volt, hiszen a kieli kerületi bíróságon, valamint a hammi, kölni és brémai rendőrkapitányságokon is egyszerre jelentek meg. A 21 és 27 év közötti gyanúsítottakat előzetes letartóztatásba helyezték, és elképzelhető, hogy kiadják őket Magyarországnak.
A magyar nyomozók és a szövetségi ügyészség szerint a gyanúsítottaknak közük van az ártatlan magyarok elleni, 2023 februárjában Budapesten elkövetett támadásokhoz, melyeket a Becsület Napján követtek el.2023-ban a felvonulás elleni tüntetések agresszióvá fajultak. A budapesti rendezvényt megelőző napokban több embert is megtámadtak és egyes esetekben súlyosan megsebesítettek. A magyar és a német hatóságok több gyanúsított, köztük összesen 13 német és két olasz ellen nyomoznak erőszakos cselekmények és bűnszervezethez tartozás miatt, a németek elleni nyomozást pedig – részben a Lina E. körüli úgynevezett “Antifa Ost” eljárás kapcsán – most a szövetségi főügyészség vette át.
A gyanúsítottak azért bujkáltak, mert féltek a Magyarországnak való kiadatástól. Szerintük ott hosszabb fogvatartás és keményebb börtönkörülmények várnának rájuk. A 22 éves Lukas Bastisch ügyvédje elmondta, hogy védence önként és a Magyarországnak való kiadatás veszélye ellenére feladta magát.
A fiatal nőre „túlságosan hosszú, akár 24 éves börtönbüntetés” vár, a magyar börtönkörülmények pedig sértik „az emberi jogok minimális normáit” – mondta Bastisch a Hammban. „A kiadatást nem engedélyezhetik a német hatóságok”.
Antonia von der Behrens védőügyvéd, akinek ügyfele Kölnben feladta magát a rendőrségen, hasonlóan vélekedett:
„Mindent megteszek annak érdekében, hogy ügyfelemet ne adják ki a jobboldali önkényuralmi magyar rezsimnek, és hogy ne legyen kitéve embertelen börtönkörülményeknek”– mondta a valóságtól elrugaszkodott ügyvédnő. Szerinte a kiadatás „súlyosan törvénytelen” lenne.
Már 2024 elején jelezték a hatóságoknak az ügyvédeken és a médián keresztül, hogy fel akarják adni magukat – cserébe azért a biztosítékért, hogy nem adják ki őket Magyarországnak, és Németországban tisztességes, jogállami tárgyalást kapnak. Ez jogilag lehetséges lenne, de az igazságszolgáltatás nem járult hozzá, és az NDR és a WDR információi szerint továbbra sincs ígéret arra, hogy nem adják ki őket Magyarországnak.
Ha a német bíróságok úgy döntenek, hogy az érintetteket átadják Magyarországnak, akkor a szövetségi alkotmánybírósághoz fordulhatnak.
Maja T. letartóztatása és kiadatása tavaly júniusban nagy port kavart a rendőrség és a berlini ügyészség magatartása miatt. Miután a berlini fellebbviteli bíróság még aznap este engedélyezte a kiadatását Magyarországnak, Maja T.-t még aznap este kivették a cellájából, és Ausztrián keresztül adták ki Magyarországnak, amit a szövetségi alkotmánybíróság sürgősségi határozatban ideiglenesen megtiltott – de Maja T. ekkor már Magyarországon volt, a német hatóságok hatáskörén kívül.
Mint T. védőügyvédei később aktákból megtudták, az akciót a rendőrség és a drezdai ügyészség már régóta előkészítette. Azzal vádolják a hatóságokat, hogy szándékosan aláásták a szövetségi alkotmánybíróság jogvédelmét.
Maja T. már több mint fél éve előzetes letartóztatásban van egy elkülönített cellában, és arról számolt be, hogy a cellákat ellepték a férgek, és az ételek egy része penészes.Az olasz Ilaria Salis, akit kezdetben előzetes letartóztatásban, később pedig házi őrizetben tartottak Budapesten, hasonló benyomásokról számolt be. A legutóbbi európai parlamenti választásokon az EU Parlamentjébe választották, ezért a magyar hatóságoknak szabadon kellett engedniük.
Németországgal ellentétben a budapesti ügyben szintén vádlott Gabriele M. kiadatását egy olasz bíróság a börtönkörülményekre hivatkozva elutasította Magyarországnak.
A most feladott gyanúsítottakat elméletileg Maja T.-hez hasonlóan szintén Magyarországra lehetne szállítani – mondja Heger ügyvéd. Nem hiszi azonban, hogy egy hatóság „ismét ilyen provokatívan cselekedne”, mivel ez a szövetségi alkotmánybíróság szembeszegülésével érne fel. Heger szerint a bíróság nagyon világosan megfogalmazta a Maja T. kiadatásának menetével kapcsolatos kritikáját.
(Magyar Jelen)