Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

A The New York Times máris Trump bukásáról ábrándozik

Hirdetés

Három nappal Donald Trump beiktatása után, január 23-án a The New York Times publicistája, David Brooks egy érzelmektől túlfűtött cikkben írta le, szerinte mi fog a frissen megválasztott amerikai elnök bukásához vezetni, közölte a Mandiner.

A szerző szerint Trump eddigi intézkedéseiből és kommunikációjából az látszik, hogy a 19. századba akarja visszavinni Amerikát, abba az időszakba, amikor az USA a kezdetekben a leggyorsabban, leglátványosabban fejlődött. Brooks szerint azonban ennek az időszaknak is megvoltak a hátrányai, ahogy a Trump által képviselt populizmusnak is. Sőt, egyenesen kijelenti, hogy a 19. századi Amerika működési elve, csakúgy, mint a populizmus, életképtelen.

„1825 és 1901 között 20 elnökségünk volt. Rengeteg egy ciklusra szóló elnökünk volt; a választók folyamatosan leváltották a hivatalban lévő elnököket, mert nem voltak elégedettek azzal, ahogyan a kormányzat működött. A század utolsó három évtizedében többször is brutális recesszió rázta meg az országot. A könnyű lábakon álló kormány képtelen volt megbirkózni az iparosodás folyamatával.”

Hirdetés

Hozzátette, nem véletlen, ami a 20. században történt az országban, mert az USA-nak szüksége volt egy erős, központi kormányra, illetve vezető rétegre. Bár az amerikaiak nehezen viselik a hatalmi rendszereket, a huszadik század első felében mégis bizalmat szavaztak egy erős hatalmi rendszer kiépítésének.

Szerinte Trump hozzáállása a privát szektorban megállná a helyét

„Most egy újabb hatalmi válság közepette élünk. Rendszerünknek nem sikerült lépést tartania az információs korszak által létrehozott kegyetlen egyenlőtlenségekkel. A populisták ismét felháborodtak és felvonulnak. De mint korábban, most sem rendelkeznek meggyőző elmélettel a változást illetően” – írja, majd hozzáteszi, a Trump-adminisztráció tagjait egy dolog köti össze: mindannyian rendszerfelforgatóknak vallják magukat.

Hirdetés

Az a céljuk, hogy lerombolják a jelenlegi rendszert. a privátszektorban jó dolog a felforgatás – írja Elon Musk gazdasági sikereire hivatkozva, de szerinte az állami szférában ez visszafelé sül el. – „De tegyük fel, mi történik, megzavarják és szétverik a védelmi minisztériumot, az igazságszolgáltatási rendszert vagy az iskolákat?” – kérdezi.

Szerinte Trump jelenleg egy választásos rendszerű monarchiát készül létrehozni, ahol minden hatalom az ő kezében összpontosul.

„Ez a recept torz információáramláshoz, korrupcióhoz, instabilitáshoz és adminisztratív impotenciához vezet. Amint azt az évszázadok során újra és újra láthattuk, nagy különbség van a bomlasztás szellemében és a reformok szellemében tevékenykedő emberek között” – állapítja meg, majd a cikk végén elismeri, Donald Trumpnak sok mindenben igaza van, de „amikor arról van szó, hogy egy rendszert kell létrehozni a problémák megoldására, akkor ez az ember egyszerűen szerencsétlen és amatőr”.

Hirdetés

Forrás: Magyar Hírlap

Hirdetés

Hirdetés