Gyurcsányi „igazságok” első fejezet: „Soha nem vettem el a közösből”
Vasárnap a Demokratikus Koalíció (DK) a Kongresszusi Központban tartotta XV. kongresszusát, amely tisztújítással is járt. Az eseményen felszólalt a párt elnöke, Gyurcsány Ferenc, aki arról beszélt, hogy a baloldal jelen volt, jelen van, és a jövőben is jelen lesz.
Gyurcsány előzetesen úgy jellemezte beszédét, hogy „csendes, majdnem hétköznapi” lesz. Újraválasztását követően – 97 százalékos támogatottsággal maradt a DK élén – egy videót is bemutatott, amelyben arról beszélt, hogy meggyőződéséhez való hűsége és az emberek támogatása tartja a politikában. Hangsúlyozta, hogy ő nem elvett a közösből, hanem visszaadott, és szerinte a korrupciónak nincs helye a DK-ban.
Beszédében kijelentette: azért van itt, hogy jobb életet teremtsen az országnak és az embereknek. Szerinte a magyarok többsége elégedetlen az élettel, a problémák pedig egymásra rakódnak, akár egy több rétegű süteményben. Bár elismerte, hogy bizonyos szempontból fejlődés történt – például nőtt az átlagéletkor –, egy új probléma is kialakult: szerinte soha nem látott szakadék nyílt meg a generációk között, az idősek mellett elszaladt a világ, és megszakadt a kapcsolat az emberek között.
Kritikával illette a kormányzatot és a gazdasági szereplőket is. Példaként hozta fel a babaváró hitelt, amelyet az anya halála után is törleszteni kell, miközben a bankok azt állítják, hogy nem akarnak politizálni. Úgy véli, senki nem védi meg az átlagembereket még a saját munkaadóiktól sem.
Kijelentette, hogy nemcsak Orbán Viktorral, hanem mindenkivel problémájuk van, aki vele szövetségben áll és a profitot fontosabbnak tartja, mint az emberek biztonságát. Bírálta Orbánt amiatt is, hogy szerinte a szuverenitásról szónokol, de hallgatott, amikor Elon Musk beleszólt a politikába.
Szerinte Magyarország elvesztette a lehetőséget, hogy a jelenlegi kormánnyal visszaszerezze befolyását a világban, és Orbán magától nem fog távozni. Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy nem mindegy, ki követi őt, ezzel vélhetően Magyar Péterre célozva.
Gyurcsány hangsúlyozta, hogy pártja azokat a választókat képviseli, akik ellenzik a határon túli magyarok automatikus választójogát, akik szerint az államnak nem kellene üzleti kapcsolatot ápolnia az egyházakkal, és akik a rendszer megváltoztatását akarják.
Bár elismerte, hogy az előrehozott választások követelése a jelenlegi parlamenti helyzetben kevés eséllyel jár, szerinte nemcsak kérni kell, hanem követelni is. Március 15-ét a közös ellenzéki kiállás nyitányának nevezte, és egy olyan felvonulásra hívta fel a kormányellenes erőket, amely szerinte az Orbánnal szemben álló demokraták közös ügyét szolgálja. Meglátása szerint az erősebb ellenzéki pártoknak nem több jog, hanem nagyobb felelősség jut.
Index nyomán