Ezért rúgott Karácsony hatalmas öngólt Rákosrendezővel
Azzal, hogy Budapest élhet az elővásárlási jogával Rákosrendezőn, hatalmas anyagi terhet vállalt magára a csődközelben lévő főváros. Nemcsak az 50 milliárdos vételárat, de a terület kármentesítését is vállalnia kell 25 milliárd forintig. Eredetileg ezt a befektetőnek kellett volna fizetnie, most Karácsonyékon a sor.
A rákosrendezői ügy legfontosabb előzményei:
- Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón jelentette be, hogy a kormány tudomásul vette a főváros elővásárlási jogát Rákosrendezőn, így mostantól Karácsonyék felelőssége, hogy mi lesz a terület sorsa
- Az eredeti szerződésben a befektető vállalta, hogy az 50 milliárdos vételár feléig, vagyis 25 milliárdig vállalja a terület kármentését, Gulyás bejelentése után ez mostantól a főváros feladata lesz
- Karácsony Gergely közölte: Budapest mindent vállal, amit a befektető vállalt volna
- A főpolgármester korábban a budapestieket kérte fel, hogy segítsenek a szennyezett terület megtisztításában
- Az Origo elolvasta a szerződést, melyből világosan kiderül, hogy Karácsony korábban tévesen követete az államtól a kárrendezést, mely mostantól már az ő feladata
„A kormány tudomásul veszi a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. elővásárlási jogát Rákosrendezőn, az ezzel kapcsolatos kormányhatározat a nap folyamán megjelenik” – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön a Kormányinfón. Gulyás Gergely elmondta, hogy a fővárosi társaság minden kötelezettséget vállal, amelyet az arab fejlesztő-beruházó vállalt volna. „Erre tekintettel a kormány az elővásárlási jog gyakorlását tudomásul veszi” – jelentette ki. A miniszter elmondta, a vételár kifizetésére a szerződésben írt szabályok szerint köteles a főváros, illetve a BKM. A területet meg kell tisztítani, erre a befektető a vételár feléig, 25 milliárd forintig vállalt kötelezettséget, mostantól ez a fővárost terheli, ahogy a fejlesztés lehetősége is Budapestet illeti – ismertette.
A bejelentésre Karácsony Gergely is reagált, megerősítve, hogy a főváros él az elővásárlási jogával és mindent vállal, amit a befektető vállalt az eredeti szerződésben.
Ez alapján pedig a fővárosi cégnek kellene vállalnia a szerződésben szereplő kármentesítést, amire Gulyás Gergely a fentiekben utalt. Kérdés, miből futja az akár 25 milliárdot is elérhető összegre a csődközelben lévő fővárosnak? A főpolgármester ráadásul ezzel kapcsolatban korábban ellentmondó nyilatkozatokat tett: hol a kormányra hárította a környezeti kármentesítést, hol arról írt, hogy a budapestiekkel végeztetné el azt.
A január 16-án kötött, azóta már nyilvánosságra került adásvételi szerződés szerint a terület megvásárlójára hárul a területet terhelő környezeti károk és hulladékok kezelése. A feladat nem kicsi: Rákosrendező az ország egyik legnagyobb illegális hulladék-lerakója, a felszín felett is több ezer tonna hulladék borítja. A környezeti rekultiváció azonban nem csupán a hulladék elszállításában merül ki, a talaj a felszín alatt is erősen szennyezett, a kármentesítés során a kitermelt, szennyezett talajt is el kell szállítani majd.
![Rákosrendező riport , Rákosrendező, 2025.02.04. Budapest, budapesti vasútállomás](https://cdn.origo.hu/2025/02/96TgmBEYaFY99slqFoBJyoSCAigoQw2oOkuw0s2qI7s/fit/1200/900/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2FhMmRkMTVhMGEwYjRjYWNhMzAxNzllYTAzNjJlYzli.jpg)
Hol a fővárosiakkal kármentesítene…
Karácsony Gergely mindezek ellenére egy Instagram-posztban fejezte ki bizakodását, hogy sok budapesti csatlakozik majd hozzájuk, hogy elkezdődhessen a kommunális hulladék elszállítása Rákosrendezőről, miután a terület a főváros birtokába kerül.
Bízom benne, sok budapesti fog hozzánk csatlakozni ebben a munkában”
– írta a főpolgármester. Ezt nem lehet másképp értelmezni, minthogy a főpolgármester egy össznépi szemétszedéssel rendezné le a környezeti rekultivációt és a budapestieket tenné ki a szennyezett környezet veszélyeinek.
![Rákosrendező riport , Rákosrendező, 2025.02.04. Budapest, budapesti vasútállomás](https://cdn.origo.hu/2025/02/Hmb4cEU2yZ9zYKG_zjQsSWLPipwBF2XWgc0ovvrC4Ys/fit/1200/900/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2I3NWZiOTA1YTJjZTRkNjk5OWE1M2NiNjI1ODA0YmJm.jpg)
Hol a kormánytól várja a kármentesítést…
„Mit vállalt a magyar kormány? Hogy eladja áron alul a területet és megcsinálja a környezeti rekultivációt, mert az van a szerződésben, hogy azt a beruházó nem vállalja” – mondta korábban Karácsony Gergely egy, a YouTube-ra feltöltött videójában. Egy Instagram-posztban pedig Lázár János építési és közlekedési minisztert szólította fel, hogy számoljon be neki arról, hogy „a főváros tulajdonába kerülő területen hogyan hajtja végre a kormány az adásvételi szerződésben vállalt kármentesítési és fejlesztési feladatait”. A Magyar Nemzet kérdésére a főváros ezen a héten szintén azt válaszolta, hogy„a terület kármentesítésének megvalósulása kizárólag az államtól függ, illetve annak szerződésben vállalt kötelezettségeitől”.
![Rákosrendező riport , Rákosrendező, 2025.02.04. Budapest, budapesti vasútállomás](https://cdn.origo.hu/2025/02/FOeeczBJuTu7few6N19b0xACft5FtgrG9cXG8vHySXo/fit/1200/900/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzc1NmQ0YzcyNTQ4ODRjNzZhZjk4MTU2ZjkyNDhhNjY5.jpg)
Mit tartalmaz a szerződés?
Karácsony Gergely tehát valamiért úgy értelmezi a magyar kormány és Eagle Hill Zrt. közötti adásvételi szerződést, hogy abban a kormány vállalja a terület kárrendezését. Mivel a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. feltöltötte a honlapjára Rákosrendező adásvételi szerződését, bárki könnyen meg tudja nézni, hogy pontosan ki, mennyiért és milyen feltételekkel vállalta a 130 hektáros terület rekultivációját.
„Felek megállapodnak, hogy a jelen szerződés aláírásakor ismert, feltételezett, valamint nem ismert, az ingatlanokat terhelő környezeti károk és hulladékok kezelésére és kockázatainak viselésére az Eladó és Vevő külön megállapodást kötnek azzal, hogy a Felek már jelen szerződésben megállapodnak abban, hogy Vevő a III.5 pont szerinti második vételárrészlet esedékessé válását követő 12. hónap utolsó napjáig jogosult a jelen szerződéstől az Eladóhoz címzett egyoldalú nyilatkozattal azonnali hatállyal elállni, amennyiben ezen időpontig az ingatlanok vonatkozásában elvégzett környezeti állapotfelmérésből megállapítást nyert, hogy az ingatlanokat terhelő környezeti károk kármentesítésének és hulladékkezelésének összes költsége meghaladja a jelen szerződés III.2 pontjában rögzített, az ingatlanok összesített nettó vételárának 50 %-át. A jelen bekezdés alapján gyakorolt elállás esetén az eredeti állapot kerül helyreállításra, azaz az ingatlanok az Eladó kizárólagos tulajdonába kerülnek vissza, valamint eladó köteles a már teljesített vételár összegét – melyből a foglaló összegét nem jogosult levonni – az elállást rögzítő nyilatkozat kézhezvételétől számított 60 napon belül Vevő részére visszafizetni. Felek kifejezetten rögzítik, hogy jelen pont szerinti elállás Felek a foglaló jogkövetkezményeit nem alkalmazzák, illetve a jelen bekezdés alapján gyakorolt elállás esetén az elállás időpontjáig Vevő az általa az ingatlanokon esetlegesen eszközölt értéknövelő beruházások vagy egyéb elvégzett munka ellenértékének megtérítésére nem jogosult, és az ingatlanok eredeti állagának helyreállítására – szükség esetén – saját költségen köteles.”
Magyarán, a vevő, ez esetben már a főváros a második vételárrészlet esedékességét követő egy éven belül egyoldalú nyilatkozattal, azonnali hatállyal elállhat a szerződéskötéstől, amennyiben a környezeti károk kármentesítésének összege meghaladja a vételár 50%-át, azaz hozzávetőlegesen 25 milliárd forintot.
Forrás: Origo
![Rákosrendező riport , Rákosrendező, 2025.02.04. Budapest, budapesti vasútállomás](https://cdn.origo.hu/2025/02/-JAE90Ypke6v103rksFPiQLfg2771tSI_5e2wfr6JO8/fit/1200/900/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2Q1ZmMxZDc4OWFlNTRjODBhYzhiNWNkMDM2MTA2NmMz.jpg)
Fontos az is, hogy a szerződés értelmében amennyiben a főváros eláll a szerződéstől, akkor a foglaló összegét nem kapja vissza, illetve ha addig bármilyen értéknövelő beruházást eszközölt is az ingatlanokon, annak ellenértékét nem kapja vissza, ellenben igény esetén a saját költségén kell visszaállítania az eredeti állapotokat. Szó sincs tehát arról, amit Karácsony Gergely állít, hogy a beruházó nem vállalta volna a kármentesítést. Mindössze annyi kitételt tett, hogy amennyiben az többe kerülne, mint 25 milliárd forint, akkor megengedett, hogy elálljon a szerződéstől, viszont ez esetben jelentős kár éri.
Mennyi az annyi?
Baranyi Krisztina, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt politikusa a január végi Fővárosi Közgyűlésben napirend előtti felszólalásban feltette azt a fontos kérdést, hogy mit csinálna a főváros Rákosrendező területével, amennyiben az elővásárlás által a tulajdonába kerülne. A ferencvárosi polgármester saját kerületének egyik példájával magyarázta el a közgyűlésben, hogy egészen pontosan mire is vállalkozik Karácsony Gergely, amikor a főváros él az elővásárlási jogával.
![](https://cdn.origo.hu/2025/02/PqnUBnWvFgK80zOecpkKFKGPu-ysx43KtUu2J-CbYfI/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2Q5NTlhZDJiNzQ1YTQyNzlhMDQyNGY1OTNkZDg3ODhh.jpg)
„Nem szabad elfelejteni, hogy Budapesten nagyon kevés nagy kiterjedésű fejlesztési terület van már csak, ezek jellemzően elhagyott ipari területek, rozsdaövezetek, a legnagyobb a Csepel Művek területe, Ferencvárosban is egy nagy kiterjedésű rozsdaövezeti terület van és Rákosrendező is ilyen. Nem véletlenül nem sikerült az elmúlt években, évtizedekben a város dinamikus fejlődése ellenére sem fejlesztőket, befektetőket találni ezeknek a területeknek a a beépítésére, hiszen
akkora költséget jelent a területek kármentesítése, amelyeknek a nagyságrendje akár indokolhatja is az ilyen megállapodásokban rögzített alacsony árat is.
Az én kerületemben 6-7 hektár kármentesítésének a költsége jóval meghaladta a 10 milliárd forintot. Rákosrendező kármentesítése minden valószínűség szerint több száz milliárd forintot tenne ki” – mondta el a kutyapárti képviselő, aki azt is kifejtette, hogy amennyiben olyan fejlesztőt keres majd a főváros, aki hajlandó lesz fedezni a kármentesítés költségeit, az majd nagyobb beépítettséget és kisebb zöldterületet fog kérni azért, hogy rentábilis legyen a befektetése.
A kármentesítés pontos összegét egyelőre senki sem tudhatja, ezt majd a környezeti állapotfelmérés fogja tartalmazni, ami egyelőre nem készült el.