Orbán Viktor: Nincs kétségem afelől, hogy a Tisza Párt nem egy magyar párt, az egy brüsszeli párt
Az Öt YouTube-csatornájának vendége Orbán Viktor volt. A miniszterelnököt többek közt Rogán Antal kitiltásáról, az amerikai-magyar kapcsolatokról és az ukrán háborúról kérdezte Hont András.
Hont András az interjú elején elmondta, „mi voltunk a legjobban meglepődve”, hogy Orbán Viktor elfogadta az Öt meghívását. A miniszterelnök erre úgy reagált, szívesen elmegy mindenhová, ahol „értelmesen lehet beszélgetni”. Arra a kérdésre, hogy ezek után más független YouTube-csatornáknak is ad-e interjút, megismételte: oda megy, ahol „értelmesen lehet beszélgetni.”
A kormányfő szerint Rogán Antal azért került le az amerikai szankciós listáról, mert a leváltott demokrata kormányzat „bosszúból még egyet rúgott” a magyar kormányba, amely nem volt hajlandó a „követeléseiket” teljesíteni. Az új republikánus vezetés azonban úgy vélte, hogy „ez nem fair”. Arra a kérdésre, hogy ennek milyen ára lehet, kijelentette:
Én nem fizetek, az biztos.
Hont András felvetette, hogy miért nem mondjuk Nagy István vagy Tuzson Bence került fel erre a listára, miért éppen Rogán Antal. A miniszterelnök szerint ennek az az oka, hogy Rogán nem szakminiszter a kormányban, hanem az egyik „erős ember”, aki a hatalomgyakorlásban segíti őt. Rogánon kívül Gulyás Gergelyt és Orbán Balázst sorolta még ide. Szerinte, ha a hozzá legközelebbi embert akarják támadni, akkor ebből a körből lehetett választani.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a kormányban lezajlott átszervezések, amelyek során például jelentős hatásköröket vontak el Rogánt Antaltól, nem jeleznek hatalmi harcot. Ezeknek Orbán szerint az volt az oka, hogy az utóbbi időben túl sok feladat „rakódott” a kulcsminiszterekre, akiktől azért vettek el bizonyos területeket, hogy „tisztán politikai” feladataik” maradjanak.
Donald Trump sok vitát kavart intézkedéseiről a kormányfő úgy vélekedik, hogy az amerikai elnök csupán „pontosan azt teszi, amit ígért”. Szerinte már „önmagában demokráciakritika”, hogy a nyugat-európai politikai elit ezen meg van lepődve.
Orbán Viktor J.D. Vance alelnökben az Egyesült Államok következő vezetőjét látja. A miniszterelnök nem négy, hanem tizenkét éves republikánus kormányzásra számít, amelynek szellemisége meghatározó lesz az egész világon.
Hont András felvetette, hogy az új elnök vámintézkedései a német autóipart, és ezen keresztül a magyar gazdaságot is rendkívül érzékenyen érintik. „Elképzelhető-e bármi a Trump-Orbán-viszonyban, ami ezt kompenzálja? Jó lesz az nekünk, akik nem járnak Mar-a-Lagóba, hogy ön jóban van az amerikai elnökkel?” – tette fel a kérdést az újságíró.
A miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy sikerül valamilyen kompenzációt elérni. Szerinte ilyen eredményekre fél év múlva számíthatunk.
Az orosz–ukrán háborút Orbán Viktor „proxyháborúnak” nevezte leszögezve: „a Nyugat ezt a háborút elvesztette”, és mostanra már „tehertétellé” vált. Úgy véli, Amerika könnyebb helyzetben van, mint Európa, mert Washingtonban olyan új vezetés van, amely be akarja fejezni a háborút, míg Európában „folytonosság van”, és a vezetők nem merik bevallani a kudarcot.
Hont András emlékeztette Orbán Viktort, hogy az uniós vezetők mostani fontos célkitűzését, a közös hadsereget annak idején ő is szorgalmazta, ám most mégis kihagyják a közös véderő létrehozásáról szóló tárgyalásokból.
Orbán szerint ez nem igaz, mert Magyarország csupán a „hajlandók koalíciójában” nincs benne, ahová ő akkor se menne, ha hívnák. A közös európai védelemről „teljesen másik megbeszélés” folyik, amelynek szerinte hazánk az egyik motorja.
Kérdésre válaszolva a miniszterelnök elmondta:
abban látja a kormány által Ukrajna EU-tagságáról kiírt véleménynyilvánító „népszavazás” értelmét, hogy Kijev felvételét az Unióba most még meg lehet akadályozni. Ugyanakkor a DK javaslatát a tényleges népszavazásról elutasítja, mert az szerinte az Alaptörvénybe ütközik.
Arra a felvetésre, hogy a Kollár Kinga Tisza párti EP-képviselőt hevesen támadó Fidesz 2006-ban maga is hasonlóan nyilvánult meg uniós fórumokon, leszögezte: akkori szavai nem a Magyarországnak járó uniós források befagyasztásáról szóltak. Szerinte az Unió akkor segítséget nyújtott a Gyurcsány-kormánynak, hogy manipulálja a költségvetési adatokat, ő pedig arra szólított fel, hogy ezt a segítségnyújtást fejezzék be.
Szerinte Kollár szavai ezzel szemben „példátlanok”, akárcsak az őszödi beszéd, mert „az ember hallja a saját fülével”, hogy egy EP-képviselő „örül annak”, sőt, „azon dolgozik”, hogy a brüsszeli források ne jussanak el hozzánk.
A kormányfő határozott nemmel válaszolt arra, hogy tudja-e hogyan szivárgott ki az őszödi beszéd, és nem is ment ennek utána, mert „nem szokott hátrafelé nézni.”
A miniszterelnök elismerte, hogy 15 éve az „Orbán-rendszer” épül, ám hangsúlyozta: „túlzás egy személy nevéhez kötni, még hogyha egyébként ez igazán megtisztelő”.
Hont András megkérdezte a miniszterelnököt, nem érzi-e úgy, hogy túl sok múlik az ő személyes döntésein.
Hogyha elüt reggel a villamos, maga az egész gépezet, ami az országot működteti, nevezzük kormányzati rendszernek, az néhány szomorú könnycsepp elmorzsolása után ugyanúgy működne, mint velem
– fogalmazott Orbán.
Arra a kérdésre, hogy van a hozzá közel álló, korábban ismeretlen emberek, Mészáros Lőrinc, vagy Tiborcz István hatalmas vagyongyarapodása nem az ő „kitüntetett figyelmének köszönhető-e”, úgy válaszolt: szerinte nem ezek az emberek futották be a legnagyobb gazdasági karriert az elmúlt években. Úgy véli, a hozzá közel álló üzletembereket „politikai támadás” alatt állnak. Ennek az oka pedig szerinte az, hogy ő „támadhatatlan”, ezért kell ellenfeleinek a hozzá köthető embereket támadni.
Hont András felvetette, hogy a Fidesz is azzal támadja Magyar Pétert, hogy a felesége révén jutott magas pozícióba. Ráadásul a KEHI jelentése szerint komoly visszaéléseket követett el a Diákhitel Központ élén, ám ezeknek semmi következménye nem volt mindaddig, ameddig Magyar közéleti pályára nem lépett. „Ezzel csak akkor van bajuk, hogyha valaki kikerül a rendszerből?” – kérdezte az újságíró.
A miniszterelnök elismerte, a Matolcsy Ádám garázsában sorban álló sportkocsikról készült fotók jogosan háborítják fel az embereket, azt ugyanakkor szerinte „nem tudjuk”, hogy a volt jegybankelnök fiának ilyen mértékű gazdagodása kapcsolatban áll-e a jegybankelnök tevékenységével. Hangsúlyozta, a vizsgálatba a kormánynak nincs beleszólása, mert az Állami Számvevőszék független szervezet.
Orbán Viktor szerint a Pride betiltása azért éppen most merült fel, mert az új amerikai kormányzat irányvonala ezt lehetővé teszi. Arra a felvetésre, hogy ez hogyan fér össze az ország sokat hangoztatott szuverenitásával, elismerte:
„Én ebben az ügyben nem akartam konfliktust vállalni, mert megnyerhetetlennek láttam a küzdelmet. Most megnyerhető”.
Az állampolgárság felfüggesztéséről szóló törvényről szólva arra a felvetésre, hogy ez érintheti-e Soros Györgyöt is, úgy válaszolt: „Hát ő abba a kategóriába tartozik, akinek van Magyarországon kívül más, harmadik országban állampolgársága”.
Március 15-én elmondott „poloskázós” beszéde kapcsán megerősítette, hogy a feleségéről felvételt készítő Magyar Péterre gondolt. Kérdésre válaszolva elmondta: azért fogalmazott többes számban, mert a Tisza Párt környékén többen is hasonlóan jártak el.
A miniszterelnök szerint a Tisza Párt „komoly rivális”, ám „egy külföldről finanszírozott és külföldről fenntartott dolog”.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy román mintára nálunk is előfordulhat-e, hogy hasonló érvekre hivatkozva eltiltsák a választásoktól például a Tisza Pártot, úgy reagált: ennek eldöntése nem a kormány, hanem az igazságszolgáltatás feladata.
„Magyarországon a kormány senkit nem tud kizárni abból a lehetőségből, hogy elinduljon a választáson, és én hallani sem akarok ilyesmiről”
– szögezte le.
Arra a kérdésre, hogy a hazai közbeszéd eldurvulása miatt érez-e felelősséget, például, mert plakátokra tették „célkeresztként” a politikai ellenfeleiket, a miniszterelnök azt mondta: ezért minden közszereplő felelős, ám úgy véli, a Fidesz „összességében mégis még higgadt, nyugodt, polgári, nemzeti, keresztény, demokrata politikai erő”.
VH
Follow @jobboldalihirek