Trump: Oroszország és Ukrajna napokon belül békemegállapodásra juthat
Trump a békében bízik, miközben az ünnepi tűzszünet kudarcba fulladt, és kölcsönös vádaskodások mérgezik a helyzetet – jelentette a Sky News.
Donald Trump amerikai elnök bizakodását fejezte ki egy orosz–ukrán megállapodás kapcsán, és a Truth Social platformon arról írt: „remélhetőleg Oroszország és Ukrajna ezen a héten megállapodásra jut, és mindkét fél jelentős üzleti kapcsolatokat építhet ki az Egyesült Államokkal, amely virágzik, és egy vagyont keresnek”. Trump ezzel a diplomáciai és gazdasági együttműködés irányába próbálja terelni a feleket, miközben a húsvéti fegyvernyugvás máris kudarcot vallott.
Vlagyimir Putyin orosz elnök még korábban elrendelte, hogy az orosz haderő 30 órára szüneteltesse a harci cselekményeket a frontvonalakon. Ennek ellenére Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap este arról számolt be, hogy az orosz csapatok „több mint 2000” alkalommal sértették meg a tűzszünetet. A háborús helyzet tovább eszkalálódott: Mikolajivban hétfőre virradóan robbanások történtek, Kijevben pedig légiriadót rendeltek el.
Az orosz védelmi minisztérium ezzel szemben arról számolt be, hogy Ukrajna több mint 1000 alkalommal sértette meg a tűzszünetet, célba véve orosz állásokat, valamint civil infrastruktúrát. A minisztérium közlése szerint ukrán drónok 900-nál is több támadást hajtottak végre, köztük a Krím, Brjanszk, Kurszk és Belgorod térségeiben. Az orosz fél szerint ezek a támadások ártatlan áldozatokat is követeltek.
Zelenszkij ennek ellenére az X-en közzétett bejegyzésében ismét Oroszországot hibáztatta, azt állítva, hogy vagy Putyinnak nincs kontrollja saját hadserege felett, vagy a Kreml csak PR-célokból játszik a tűzszüneti gesztusokkal. Az ukrán elnök 30 napos, drón- és rakétatámadások nélküli időszakot javasolt, amit akár meg lehetne hosszabbítani, ha Moszkva hajlandó volna erre. Szerinte az elutasítás azt bizonyítaná, hogy Oroszország csupán a háború elhúzódásában érdekelt.
Trump és külügyminisztere, Marco Rubio pénteken figyelmeztették a háborúzó feleket: ha nem történik előrelépés, az Egyesült Államok kivonul a közvetítői szerepből. Az amerikai elnök szerint a tárgyalások „fordulóponthoz” érkeztek, és kijelentette: nem tűri, hogy bármelyik fél „játsszon” a három éve húzódó háború lezárását célzó erőfeszítésekkel.
Ukrajna korábban elfogadta Trump 30 napos tűzszüneti kezdeményezését, ám Putyin csak egy rövidebb, húsvéti időszakra tett engedményt, arra hivatkozva, hogy a kulcsfontosságú biztonsági kérdések továbbra sincsenek rendezve. Ennek ellenére Moszkva vállalta, hogy nem hajt végre csapásokat Ukrajna energetikai infrastruktúrája ellen – bár mindkét fél szerint a másik megszegte a megállapodásokat, nemcsak az energetikai célpontokat, hanem a tengeri hadműveleteket illetően is.
A helyzet tehát változatlanul feszült, a béke pedig továbbra is távoli, noha Trump láthatóan eltökélt abban, hogy legalább gazdasági érdekeken keresztül próbáljon nyomást gyakorolni a felekre a konfliktus lezárása érdekében.