Most lett igazán bajban Poloska Peti
„Úgy látom, az ellenfeleink újra fenyegetőznek. Mi nem fenyegetünk, de azt se szeretjük, ha bennünket fenyegetnek. Nem is ajánljuk senkinek, hátha a végén még komolyan vesszük” – fogalmazott Orbán Viktor a februári évértékelő beszédében, miután pár nappal korábban Magyar Péter húsz évre visszamenő vagyonosodási vizsgálatokat ígért, és meghirdette az Út a börtönbe programot a politikusoknak és oligarcháknak.
A miniszterelnök ekkor jelentette be, hogy egy olyan törvénymódosításra készül a Fidesz, amely alapján a magyar európai parlamenti képviselőknek is a magyar parlamenti képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozatot kell majd tenniük. Alig egy hónappal később a fideszes Hidvéghi Balázs és a KDNP-s Juhász Hajnalka be is nyújtotta a javaslatot, amit kedd délelőtt 136 igen és 40 nem szavazattal elfogadott az Országgyűlés kormánypárti többsége. A javaslatot a Fidesz-KDNP mellett a Mi Hazánk Mozgalom képviselői és Ritter Imre német nemzetiségi szószóló is támogatta.
Elvehetik a renitens EP-képviselők mandátumát
A jövőben a magyar EP-képviselőknek és családtagjaiknak a ciklus elején és végén, közte pedig minden év január 31-ig pont ugyanolyan formátumú vagyonnyilatkozatot kell tennie, mint a magyar Országgyűlés tagjainak. Az is hasonló, hogy a családtagok nyilatkozatait nem, de a képviselőkét nyilvánosságra hozzák majd, ám van egy lényeges különbség a magyarországi szabályokhoz képest.
Ha egy EP-képviselő valótlan adatot ír a vagyonnyilatkozatába vagy nem teljesíti a kötelezettségét, és a felszólításra sem javítja ki a hibát vagy pótolja a hiányosságot, a Nemzeti Választási Bizottság megszüntetheti a mandátumát.