Kijev már zsebben van: megkötötték az ásványkincs-megállapodást
Az Egyesült Államok és Ukrajna megállapodást írt alá arról, hogy innentől közösen osztoznak az ukrán ásványkincsek és ritkaföldfémek tulajdonjogán, valamint a jövőbeli értékesítéséből származó nyereségen.
Donald Trump amerikai elnök szerint ez gazdasági ösztönzést nyújt az Egyesült Államoknak arra, hogy továbbra is beruházzon Ukrajna védelmébe és újjáépítésébe. A felek több hónapos huzavona után jutottak egyezségre, az aláírás a Guardian cikke szerint most is kis híján meghiúsult.
„Ez a megállapodás egyértelműen jelzi Oroszországnak, hogy a Trump-kormányzat elkötelezett egy olyan békefolyamat mellett, amelynek középpontjában hosszú távon egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna áll”
– nyilatkozta az egyezményt aláíró Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, hozzátéve, hogy
egyetlen olyan állam vagy személy sem részesülhet Ukrajna újjáépítésének előnyeiből, amely az orosz háborús gépezetet finanszírozta vagy támogatta.
Ukrán oldalról a megállapodást aláíró Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes azt mondta, olyan alapot hoznak létre, amely vonzani fogja a nemzetközi befektetőket. A megállapodást az ukrán parlamentnek még jóvá kell hagynia.
A felek létrehozzák a közösen menedzselt és tulajdonolt, amerikai-ukrán újjáépítési és befektetési alapot, amelyet 50-50 százalékban birtokol majd a két ország: mindkét oldalnak egyenlő szavazati jog lesz. Ukrajna továbbra is teljes körű ellenőrzést gyakorol a már meglévő ásványkincsei, infrastruktúrája és természeti erőforrásai felett, az alapot kizárólag új beruházásokból finanszírozzák.
A megállapodás nem rendelkezik az ukrán adósságkötelezettségről: Trump korábban arról beszélt, hogy Ukrajna a ritkaföldfémvagyona átadásával kezdhetné meg annak a körülbelül 175 milliárd dollárnak a visszafizetését, amelyet az USA a háború kezdete óta támogatás formájában folyósított, de erről az egyezségben nem esik szó.
Nem változik az állami tulajdonú energetikai vállalatok tulajdonviszonya sem: az Ukrnafta, Ukrajna legnagyobb olajtermelője és az Energoatom nevű atomenergia-vállalat továbbra is az ukrán államé.