Szakértő: Ukrajna senkinek sem fogja visszafizetni a felvett hiteleket
Megszületett a hónapok óta várt amerikai–ukrán megállapodás, amely új fejezetet nyit a békefolyamatban – értékeli Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője friss közösségi bejegyzésében. Mint írja, a február óta zajló alkudozás és kommunikációs ködösítés lezárult, és mostantól világos: aki Ukrajnával üzletel, az valójában az Egyesült Államokkal üzletel.
Amerika nemcsak az ukrán agrárpozíciók felett szerzett befolyást, hanem a természeti kincsek kitermelése és logisztikája terén is döntő opciókhoz jutott. Ezzel Washington gyakorlatilag átvette az irányítást az ukrán gazdaság két legfontosabb területe felett – mutat rá Hortay.
A szakértő hangsúlyozza: Ukrajna valójában soha nem fogja visszafizetni a felvett nemzetközi hiteleket. Az ukrán miniszterelnök maga jelezte, hogy az egyezmény a jövőbeni forrásokra vonatkozik, és Washington gyakorlatilag elengedte a korábbi pénzek feletti rendelkezést. Hortay szerint ez világos üzenet a nemzetközi közösségnek: más országok hiába remélnek később bármiféle követelésérvényesítést.
Különösen sokatmondó, hogy mindeközben az Európai Unió egyik fél számára sem számít érdemi szereplőnek. Hortay emlékeztet: néhány órával a megállapodás bejelentése előtt Kaja Kallas, az EU külpolitikai képviselője még arról beszélt, hogy Brüsszel egy esetleges amerikai–orosz egyezményre dolgoz ki terveket – miközben Washington már régen kétoldalú megállapodást kötött Kijevvel.
A szakember súlyos kérdéseket lát az ukrán gyorsított EU-csatlakozás körül: az új helyzetben Brüsszel könnyen egy pénzszivattyúvá válhat, ahol az Ukrajnának nyújtott európai források végeredményben amerikai vállalatok kasszájában kötnek ki. Sőt, Hortay attól tart, hogy az európai cégek kevesebbet profitálnak majd az újjáépített ukrán piachoz való hozzáférésből, mint amennyit veszítenek azzal, hogy az amerikai cégek Ukrajnán keresztül korlátlan belépést nyerhetnek az EU-piacokra.
Metropol nyomán