Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Az új pápa Oroszország ellen foglalt állást és imperialista inváziót emlegetett

Hirdetés

XIV. Leó tisztázta álláspontját.

XIV. Leó pápa, korábbi nevén Robert Francis Prevost, csütörtöki megválasztása után szombaton megtartotta első hivatalos audienciáját a konklávén őt megválasztó bíborosok előtt. Ezen ismertette pápasága irányvonalát, és az AP hírügynökség szerint azt mondta, a mesterséges intelligencia az emberiség előtt álló egyik legnagyobb kihívás.

A találkozón többször hivatkozott Ferenc pápa 2013-as programbeszédére, hangsúlyozva elkötelezettségét egy befogadóbb, a hívekre és a társadalom peremére szorultakra figyelő egyház mellett.

Hirdetés

Azt is mondta, a mesterséges intelligencia korában új kihívásokkal kell szembenéznünk. Névválasztását is ezzel indokolta, XIII. Leó pápa leghíresebb dokumentuma, az 1891-es Rerum Novarum enciklika az ipari forradalom idején jelent meg, és a munkavállalók jogairól, valamint kapitalizmus jelentette kihívásokról szólt. Ebben XIII. Leó egyszerre bírálta a korlátlan szabadpiacot és az államközpontú szocializmust, és megfogalmazta a katolikus gazdasági gondolkodás önálló irányvonalát. Szombati beszédében XIV. Leó így fogalmazott:

„Korunkban az egyház újra felkínálja társadalmi tanításainak kincsét – válaszul az új ipari forradalomra és a mesterséges intelligencia fejlődésére, amik új kihívásokat jelentenek az emberi méltóság, az igazságosság és a munka védelme terén.”

Ferenc pápa pápasága utolsó éveiben egyre határozottabban emelte fel szavát az AI jelentette veszélyek ellen, és nemzetközi egyezményt sürgetett a szabályozására.

Hirdetés

XIV. Leó pénteken interjút is adott a perui Semanario Expresión című lapnak, amiben határozottan elítélte Oroszország Ukrajna elleni háborúját. „Ez valódi, imperialista jellegű invázió, amiben Oroszország hatalmi megfontolásokból próbál területeket megszerezni” – mondta.

A Kyiv Independent azt írta, az új pápa állásfoglalása Oroszország imperialista törekvéseivel kapcsolatban jelentős elmozdulást jelent elődje megközelítéséhez képest. Míg Ferenc pápa reformerként, együttérzéssel és emberközpontú vezetéssel írta be magát az egyház történetébe, hozzáállása az ukrajnai háborúhoz sokak számára ellentmondásos volt. Oroszország teljes körű inváziójának kezdete óta a lap szerint sok ukrán úgy érezte, hogy Ferenc pápa nyilatkozatai nem nevezték meg kellő egyértelműséggel a háború felelősét. Különösen sok kritikát váltott ki az a kijelentése, amely szerint „az oroszok és az ukránok testvérek.”

VH

Hirdetés
Hirdetés