Megszólalt a szakértő: ezért válik Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára
Ha Gyurcsány Ferenc nem jelentette volna be visszavonulását és válását Dobrev Klárával, aligha figyelt volna bárki is a Demokratikus Koalícióra – utalt Hal Melinda, az MCC kutatója a DK körüli hirtelen médiaviharra. A szakértő szerint a politikai pszichológia szemszögéből inkább tudatos stratégiai húzásról van szó, mintsem érzelmi döntésről. A Magyar Nemzetnek nyilatkozva úgy fogalmazott: bár romantikus lenne azt hinni, hogy Gyurcsány ezzel feleségét akarta tehermentesíteni a gyurcsányozástól, valójában inkább arról van szó, hogy a volt miniszterelnök már kifulladt, látványosan vesztett korábbi lendületéből, és képtelen volt megújulni.
Hal szerint Gyurcsány fizikailag és politikailag is hanyatlásnak indult az utóbbi években, a DK pedig egyre inkább kiüresedett, konkrét üzenetek nélkül. A párton belül vélhetően belátták: a jelenlegi formában esélyük sincs egy következő választáson. Így jöhetett a „váltás”, amely talán inkább kommunikációs trükk, mint valódi fordulat. Dobrev Klára – aki „meg is unhatta” ezt a helyzetet – most megpróbálja új pozícióból újrapozicionálni magát és a pártot.
A szakértő emlékeztetett: Magyarországon választások előtt rendre megfigyelhető a baloldali pártok hirtelen összeborulása. A DK mostani „megújulása” is ebbe a sémába illik: egy újabb baloldali színjáték része lehet, amelynek célja nem más, mint pozíciókat menteni, s esetleg a Tisza Párt malmára hajtani a vizet.
Hal szerint nem valószínű, hogy a DK érdemben meg tud újulni a 2026-os választásokig, legfeljebb az lehet a cél, hogy bejussanak a parlamentbe, és megtartsák a megmaradt szavazóikat. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni Dobrev uniós politikai irányvonalát sem: többször kiállt az Európai Egyesült Államok eszméje mellett, ami a magyar szuverenitás feladását jelentené – mutatott rá Hal Melinda. Ez a gondolat pedig gyanúsan egybehangzik Magyar Péter Tisza Pártjának narratívájával, amely szintén nyitottan beszél a nemzeti önrendelkezés korlátozásáról az uniós források fejében.
Végül Hal összegzett: „Ha nem lenne ez az egész show a válással és Gyurcsány hátralépésével, senki nem beszélne a DK-ról. A párt eddig inkább a belső konfliktusaival volt elfoglalva. Most hirtelen van miről beszélniük – még ha csak azért is, mert a negatív hír is hír. Hogy ez valódi megújulás-e vagy csak a szokásos baloldali összeborulás újabb epizódja, majd elválik.”
Mandiner nyomán