Rendkívüli! Ukrajna miatt összeül a Védelmi Tanács!
Ukrajna miatt rendkívüli ülést tart ma a Védelmi Tanács – értesült a Magyar Nemzet. A testület legutóbb tavaly novemberben ülésezett, akkor az orosz nukleáris doktrína bővítéséről tárgyaltak. Most azonban a napirendi pontok közé Ukrajna került, nem véletlenül: az elmúlt napokban súlyos, szuverenitást sértő események láncolata zajlott le, amelyek mögött nyíltan ukrán titkosszolgálati aktivitás sejlik fel.
A Védelmi Tanács, amely 2022-ben jött létre, a legmagasabb szintű kormányzati döntéshozó fórumként működik a nemzetbiztonság és honvédelem kérdéseiben. Elnöke a miniszterelnök, titkára a nemzetbiztonsági főtanácsadó. Tagjai közé tartozik többek között a belügy-, a honvédelmi és a külügyminiszter, valamint a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője. A testület célja, hogy reagálni tudjon a Magyarország szuverenitását érintő bel- és külföldi kihívásokra – és most éppen egy ilyen helyzet állt elő.
A közelmúltban kirobbant botrányok összefüggnek Magyar Péter és a Tisza Párt körül zajló történésekkel is. Mint ismert, a párt elnöke nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter egy új katonai irányvonalról beszél. A felvételt Magyar Péter „az Orbán-kormány őszödi beszédéhez” hasonlította – noha a nyilatkozat tartalma már két éve nyilvánosan is elérhető volt. Mindez gyanúsan egybeesett azzal, hogy másnap az ukrán titkosszolgálat bejelentette: két magyar hírszerzőt fogtak el Kárpátalján, akik állítólag katonai adatokat gyűjtöttek. A magyar külügy erre válaszul azonnal kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán hírszerzőt.
A kémbotrány időzítése nem lehet véletlen – hívta fel a figyelmet Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója. Szerinte az ukrán vádaskodás háborús propagandaeszköz, amelyet politikai célokra használnak fel, és az uniós csatlakozási viták, valamint a magyar belpolitikai viszonyok is befolyásolják. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy az ukrán titkosszolgálatok aktívan jelen vannak Magyarországon, és belső bomlasztásra is törekednek.
Kiemelt figyelmet érdemel Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy szerepe is, akit 2023 tavaszán mentett fel posztjáról a honvédelmi miniszter. Az utóbbi hónapokban kiderült: vezérkari főnökként kettős játékot játszott. Noha hivatalos jelentéseiben a magyar kormány békepárti álláspontját közvetítette, a NATO fórumain Ukrajna-barát véleményt képviselt, felszólalásait a „Slava Ukraini!” jelszóval zárta. Ma pedig már a Tisza Párt védelmi szakértőjeként dolgozik – ami sokak szerint újabb jele az ukrán befolyásnak ebben a politikai formációban.
A Századvég tudományos igazgatója, Lomnici Zoltán szerint Ukrajna vádjai nemcsak a nemzetközi joggal mennek szembe, de egyben nyílt támadást is jelentenek egy NATO- és EU-tagállam, vagyis Magyarország ellen. Emlékeztetett: hazánk 1998 óta világos biztonságpolitikai alapelveket követ, amelyek célja a nemzeti függetlenség, a területi integritás és a magyar állampolgárok védelme.
Orbán Viktor korábban egyértelművé tette: Magyarország célkeresztbe került, mert a magyar embereknek is beleszólásuk lesz abba, csatlakozhat-e Ukrajna az Európai Unióhoz. Ez Brüsszelnek sem tetszik, Kijevnek meg pláne nem. A kormány ugyanakkor világossá tette: a szuverenitás védelme nem alku tárgya – és a válaszlépések nem maradnak el.
MNO nyomán
Follow @jobboldalihirek