Elítélte Ursula von der Leyent az Európai Unió Bírósága
Az Európai Törvényszék ítélete nyomán napvilágra kellene kerülniük azoknak az SMS-eknek, amelyeket Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója váltottak a vakcinabeszerzések idején. A döntés komoly pofon az Európai Bizottságnak, amely eddig makacsul megtagadta az üzenetváltások nyilvánosságra hozatalát – most azonban a bíróság a Pfizergate ügyben a New York Times javára ítélt. Bár a Bizottságnak még lehetősége van fellebbezni az Európai Bíróság előtt, a döntés egyértelmű: az uniós intézmények nem bújhatnak ki az elszámoltathatóság alól.
Az ítélet május 14-én reggel látott napvilágot. A New York Times azért perelte be az Ursula von der Leyen vezette Bizottságot, mert az megtagadta a hozzáférést azokhoz az üzenetekhez, amelyeket a Bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója a koronavírus elleni vakcinák uniós beszerzéséről folytatott tárgyalások idején váltott egymással. A bíróság most kimondta: az Európai Bizottság nem hivatkozhat arra, hogy az üzenetek nem léteznek, különösen, ha hitelt érdemlő bizonyítékok állnak rendelkezésre azok létezéséről.
A döntés következményeként a Bizottságnak nemcsak ki kell adnia az üzeneteket, hanem viselnie kell a perköltségeket is. A bíróság indoklása az uniós átláthatósági rendeletre hivatkozik, amely szerint az uniós intézmények birtokában lévő dokumentumokat – így az SMS-eket is – alapvetően a nyilvánosság számára elérhetővé kell tenni. A döntés precedensértékű lehet más, elhallgatott ügyekre is.
Az Európai Bizottság a per során semmiféle érdemi magyarázatot nem adott, és csupán annyit közölt, hogy megvárják az ítéletet. Most, hogy az elsőfokú döntés megszületett, még fellebbezhetnek – de kérdés, lesz-e merszük szembenézni a másodfokon is elkerülhetetlen elszámoltatással.
Index nyomán
Follow @jobboldalihirek