Véget ért a nemzetbiztonsági bizottság ülése: itt vannak a legfrissebb részletek az ukrán kémbotrányról
Kocsis Máté: Komoly nemzetbiztonsági fenyegetés éri Magyarországot az ukrán titkosszolgálat részéről.
Hazánk egyre súlyosbodó nemzetbiztonsági nyomás alá került – erről beszélt Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Nemzetbiztonsági Bizottság ülését követő sajtótájékoztatón, amelyen Barthel-Rúzsa Zsolttal, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatért felelős államtitkárral közösen jelent meg. A frakcióvezető szerint Magyarország célkeresztbe került, az ukrán kémbotrány pedig rávilágít arra, milyen súlyos külső beavatkozási kísérlet zajlik országunk ellen.
Kocsis hangsúlyozta: a bizottsági ülésen elhangzottak túlnyomó részét 50 évre titkosították, ami önmagában is mutatja az ügy súlyát. Mint elmondta, a magyar titkosszolgálatok már régóta érzékelik az ukrán hírszerzés célzott és ellenséges aktivitását Magyarországgal szemben, ám a helyzet az elmúlt napokban új szintre lépett.
Az ukrán fél ugyanis múlt pénteken előzetes egyeztetés nélkül, egyoldalúan nyilvánosságra hozott kényes információkat. Ezek egy olyan videóhoz kapcsolódnak, amelyet már egy hónappal korábban készítettek el – ezzel a lépéssel pedig egyértelműen beavatkoztak Magyarország belügyeibe. A felvételt a Tisza Párt politikusai és Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök is felhasználta a magyar honvédelmi miniszter lejáratására, ezáltal akaratlanul vagy szándékosan az ukrán érdekek kiszolgálójává váltak.
Kocsis szerint ezután indult meg az ukrán titkosszolgálat által vezényelt, nyílt dezinformációs kampány, amely során olyan manipulált képeket és félretájékoztató narratívákat terjesztettek, melyekkel azt a hamis képet próbálták kelteni, hogy Magyarország háborús szándékokat dédelget Ukrajnával szemben. „Ez az egész akció politikai lejárató szándékú volt, ráadásul minden diplomáciai és titkosszolgálati protokollt megsértett az ukrán fél” – jelentette ki a frakcióvezető.
A magyar szolgálatok válasza nem maradt el: fokozzák a terrorelhárító és felderítő tevékenységet, és minden szinten megerősítik a nemzetbiztonsági védelmet. Kocsis hozzátette: az események egy tágabb, Ukrajna EU-csatlakozását előkészítő befolyásolási kampány részei lehetnek, amelynek célja a magyar kormány politikai gyengítése.
A sajtótájékoztatón Barthel-Rúzsa Zsolt államtitkár megerősítette: jelenleg is vizsgálat zajlik Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatrendszerével kapcsolatban. Mint elmondta, a Honvédelmi Minisztérium kikérte a NATO vezérkari főnöki megbeszéléseinek jegyzőkönyveit, és azok alapján világossá vált: a volt vezérkari főnök rendszeresen Ukrajna-párti, részrehajló álláspontot képviselt, miközben figyelmen kívül hagyta Magyarország háborúellenes, szuverenitáspárti külpolitikai irányvonalát. „Ruszin-Szendi nem teljesítette a mandátumából fakadó kötelezettségeit, és nem tolmácsolta a magyar aggályokat a NATO Ukrajnával kapcsolatos tervei kapcsán” – hangsúlyozta az államtitkár.
Follow @jobboldalihirek