Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Trumpnak kezd nagyon elege lenni Putyinból: súlyos lépést tervez

Hirdetés

Trump bizalmatlan Putyinnal szemben, de az amerikai belpolitika még inkább hajtja az ukrajnai háborút

Egyre világosabb, hogy Donald Trump – aki ismételten bejelentette, hogy véget vetne a háborúnak „24 órán belül”, ha újra elnök lenne – maga is kezdi elveszíteni türelmét Vlagyimir Putyin hozzáállásával kapcsolatban. A Truth Social platformon nyíltan latolgatta, vajon az orosz elnök „át akarja-e verni” őt, sőt egy zártkörű mar-a-lagói eseményen arról beszélt, hogy Putyin célja Ukrajna egészének ellenőrzése.

A Wall Street Journal belső forrásokra hivatkozva úgy tudja: Trump már tanácsadóival is feltételes módban tárgyalja azt, hogy Moszkva valóban békét akar-e, vagy csupán időt nyer. Ez a bizonytalanság jól tükrözi az amerikai döntéshozatal belső megosztottságát: miközben a korábbi elnök békepárti gesztusokkal próbál operálni, Washington politikai és katonai elitje továbbra is egyre erőteljesebb nyomást gyakorol Oroszországra.

Hirdetés

A feszültség hátterében az a május 16-ára tervezett isztambuli találkozó áll, ahol – hosszú halogatás után – végre asztalhoz ülhet egymással Volodimir Zelenszkij és Vlagyimir Putyin. A tárgyalás, amely az orosz elnök kezdeményezésére jött létre, elvileg áttörést hozhatna a konfliktus lezárásában. Ugyanakkor az amerikai fél egyértelműen megjelenik a háttérben: Marco Rubio külügyminiszter is részt vesz a megbeszélésen, miközben Trump – korábbi felvetése ellenére – mégsem utazik el Törökországba. Egyes elemzők szerint ez tudatos távolmaradás, amely Trump belpolitikai mozgásterét kívánja megőrizni.

Putyinnal szembeni bizalmatlanság nemcsak az amerikai jobboldalon, hanem Ukrajnán belül is jelen van. Jelizaveta Jaszko, a kijevi parlament Zelenszkij-féle többségi frakciójának egyik tagja a Kyiv Independentnek nyilatkozva úgy fogalmazott: „egyelőre kétséges, hogy Putyin egyáltalán megjelenik-e Törökországban.”

Az amerikai szenátorok közben újabb nyomásgyakorlási eszközt vetettek be: május elején – vélhetően Trump ötletéből kiindulva, de túllicitálva azt – egy kétpárti kongresszusi csoport javaslatot tett arra, hogy az orosz energiahordozókat (olaj, gáz, urán) importáló országokat 500 százalékos vám sújtsa. Ez a drasztikus javaslat világosan mutatja, hogy az Egyesült Államok nem a békére, hanem a gazdasági és politikai kényszerítés eszkalációjára törekszik, még akkor is, ha közben saját szövetségeseit hozza lehetetlen helyzetbe.

Hirdetés

Mandiner nyomán

Hirdetés