Magyar Péter továbbra is mélyen hallgat az ukrán kémbotrányról – most már azt is tudjuk, miért
Magyar Péter és a Tisza Párt: ukránbarát politikával Brüsszel elvárásait szolgálják, nem a magyar nemzeti érdekeket.
Magyar Péter elhallgatása az ukrán kémbotrány ügyében és tanácsadója, Ruszin-Szendi Romulusz szerepe az európai katonai fórumokon világosan mutatja, hogy a Tisza Párt külpolitikai irányvonala nem a magyar érdekeket, hanem az Európai Néppárt és a brüsszeli elit elvárásait tükrözi – mutatott rá Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában.
Az elemző szerint ha Magyar Pétert valóban Magyarország érdekei vezérelnék, akkor ebben a sorsdöntő külpolitikai kérdésben – különösen az ukrán titkosszolgálat magyarellenes akciói után – világosan elhatárolódna az ukránbarát politikától. Ehelyett mély hallgatásba burkolózik, nem reagál sem a Ruszin-Szendi körüli botrányra, sem arra, hogy korábbi vezérkari főnökként tanácsadója NATO- és EU-üléseken a magyar hivatalos állásponttal szembemenve az ukrán álláspontot képviselte, és beszédeit a „Slava Ukraini!” jelszóval zárta.
Talabér szerint ez nem véletlen. „Ruszin-Szendi és Magyar Péter lépései pontosan illeszkednek a brüsszeli Ukrajna-politikába. Ezzel azt üzenik: hajlandók háttérbe szorítani a magyar szuverenitást, ha ezzel megfelelhetnek az uniós központ elvárásainak.” Az elemző rámutatott: a legfrissebb kutatások szerint a magyar társadalom 67 százaléka elutasítja Ukrajna EU-csatlakozását, ezzel szemben a Tisza Párt a saját hívei körében is 58 százalékos támogatottságot mutat fel Ukrajna uniós tagságához.
Ez szerinte annak köszönhető, hogy a Tisza Párt kommunikációja, programja és tanácsadói köre nem független: szorosan kapcsolódik ahhoz a brüsszeli hatalmi hálózathoz, amelynek hangadó figurái – Manfred Weber és Ursula von der Leyen – egyértelművé tették, hogy Ukrajnát mindenáron be akarják tolni az EU-ba, legkésőbb 2030-ig. „Ha a magyar kormány nem szervezné meg a nemzeti konzultációt és a véleménynyilvánító szavazást, Brüsszel a Tisza pártkonzultációjára hivatkozva próbálná kierőszakolni az ukrán csatlakozást” – figyelmeztetett Talabér.
A szakértő szerint érdemes párhuzamot vonni a Tisza Párt és a korábbi Jobbik között. „Kovács Béla orosz kapcsolatai tönkretették a Jobbikot. A magyar társadalom kurucos, szabadságszerető mentalitása nem viseli el, ha egy pártot külső érdekek irányítanak. Ez a Tisza esetében sincs másként – legfeljebb a csomagolás korszerűbb.” Mint mondta, a Ruszin-Szendi-ügyben mutatott hallgatás, a brüsszeli megfelelési kényszer, valamint a párt konzultációs eredményei világosan megmutatják: „a Tisza nem a magyar embereket képviseli, hanem a brüsszeli elvárásokat teljesíti”.
Talabér hozzátette: a dollárbaloldal sem határolódik el a Tisza ukránbarát politikájától, sőt, számos ponton azonosul is vele. „A Tisza Párt valójában a rendszerváltás utáni balliberális elit újracsomagolt projektje: a külső trendekhez igazított design mögött ugyanaz a hálózat, ugyanaz az ideológiai háttér és ugyanazok a politikai célok húzódnak meg” – fogalmazott.
Mandiner nyomán