Festékdobálásba fulladt az idei Eurovíziós Dalfesztivál
A 69. Eurovíziós Dalfesztivált Ausztria nyerte meg: a 24 éves Johannes Pietsch Wasted Love című, klasszikus hangvételű operettballadája aratott győzelmet. A zenei versenyt azonban nem csak a dalokról emlékezhetjük meg, hiszen a politikai feszültségek ismét rányomták bélyegüket a rendezvényre – különösen Izrael szereplése váltott ki erőteljes reakciókat.
A második helyen Izrael végzett Yuval Raphael előadásával, aki a New Day Will Rise című számot énekelte. Raphael személyes történetét a nyugati média előszeretettel emelte ki, mivel túlélője volt a Hamász 2023. október 7-i támadásainak. Mindez azonban nem volt elég ahhoz, hogy eloszlassa a részvételüket övező felháborodást.
A verseny helyszínén, a svájci Bázelben komoly palesztinbarát tüntetések zajlottak a döntő előtt és alatt is. Az izraeli fellépés során többen kifütyülték az énekesnőt, miközben Palesztina zászlókat lengettek a közönség soraiban. Az incidens a színpadon is éreztette hatását: a CNN tudósítása szerint két tüntető próbált a színpadra jutni, egyikük festéket dobált, miközben egy személyzetitagot is megtámadtak. A műsort közvetítő Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége később közölte: senki nem sérült meg komolyabban.
Bár az EBU (Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége) rendre hangoztatja, hogy az Eurovízió politikamentes esemény, a valóságban ez egyre kevésbé állja meg a helyét. Miközben Oroszországot és Belaruszt már évekkel ezelőtt kizárták a versenyből az ukrajnai háborúra hivatkozva, Izrael gázai hadműveletei kapcsán a szervezők látványosan kettős mércét alkalmaznak. Ennek következtében több mint 70 korábbi Eurovíziós előadó írt alá egy nyílt levelet, amelyben Izrael és nemzeti műsorszolgáltatója, a KAN kizárását követelték.
A 2025-ös Eurovízió tehát nem a zenéről, hanem a politikai feszültségek látványos felszínre töréséről marad emlékezetes – különösen amiatt, hogy a szervezők deklarált semlegessége egyre inkább hiteltelenné válik.