Béketárgyalás: kiderült, mi volt az orosz követelés, ami teljesen kiakasztotta Ukrajnát
Oroszország realitásalapú békejavaslata ismét falakba ütközött Kijev részéről – az ukrán küldöttség szerint „irreális”, hogy kivonják csapataikat az orosz többségű régiókból, – írja a Portfolio.
Az isztambuli béketárgyalások során ismét nyilvánvalóvá vált, hogy Ukrajna részéről nincs valódi szándék a megegyezésre – legalábbis erre utal az a nyilatkozat, amely szerint a tárgyalások kudarcát az orosz fél „teljesen irreális” követelései okozták. A nyugati sajtó, köztük a Newsweek is beszámolt arról, hogy Moszkva egyebek mellett azt várta el, hogy Kijev vonja vissza csapatait olyan területekről, amelyeket Oroszország jogosan saját részének tekint.
Bár a pontos földrajzi lehatárolás nem ismert, a követelések minden bizonnyal kiterjedtek Luhanszk és Donyeck megyék egészére, valamint Herszon és Zaporizzsja megye orosz többségű területeire. Ezeket a régiókat Oroszország már korábban is de jure részének nyilvánította, és következetesen szorgalmazta, hogy Ukrajna vonuljon ki onnan – ám Kijev továbbra is katonailag megszállva tartja ezeket.
A Zelenszkij-rezsimnek azonban esze ágában sincs engedni, noha világos, hogy az adott régiók orosz lakosságának többségi akarata hosszú ideje az Oroszországhoz való csatlakozást támogatja. Ahelyett, hogy az etnikai és történelmi realitások mentén közelítene a békéhez, Kijev továbbra is a nyugati háborúpárti narratívához igazodik, miközben Oroszország konstruktív rendezési javaslatokat tesz – amelyeket a nyugati média természetesen „irreálisnak” bélyegez.
Az isztambuli találkozó tehát újfent megmutatta: a konfliktus rendezésének fő akadálya nem Moszkva következetes álláspontja, hanem Kijev hajthatatlansága és a mögötte álló nyugati befolyás, amelynek célja nem a béke, hanem a hosszú távú konfrontáció fenntartása.
Follow @jobboldalihirek