Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Sebesen érkezik a második hullám

Hirdetés

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden arra figyelmeztetett, hogy nyáron sem szabad könnyedén venni a koronavírus terjedését, mert a kórokozó nem viselkedik az influenzához hasonlóan szezonálisan. Ismét meredeken emelkedik a koronavírussal regisztrált fertőzöttek száma, emiatt pedig az országok különböző korlátozó intézkedéseket vezetnek be. Európa több országában ismét erőre kapott a járvány.

Az emberek még mindig évszakokban gondolkodnak, pedig azt kell észben tartan, hogy ez új vírus és másként viselkedik, mint a korábbiak – mondta Margaret Harris, a WHO szóvivője.

A világon 16 682 030 ember fertőződött már meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 659 374, a gyógyultaké pedig 9 711 187 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem szerda reggeli adatai szerint.

Hirdetés

Spanyolország

Spanyolországban 905 új fertőzöttek jelentettek kedden, többségüket Katalóniában, Aragóniában és Madridban diagnosztizálták. A járvány kezdete óta 280 610 fertőzöttet jelentettek, a halálesetek száma meghaladta a 28 ezret. Keddtől Spanyolország egész területén kötelező az arc eltakarása a nyilvános tereken.

A spanyol fővárost is magában foglaló madridi autonóm közösségben ugyancsak mindenhol, a nyilvános zárt és szabad helyeken egyaránt kötelezővé teszik a szájmaszk viselését – jelentette be a tartomány elnöke.

Hirdetés

A fővárosban, függetlenül a csütörtökön életbe lépő kötelezettségtől már most is szinte mindenki maszkban jár az utcákon. A madridi kormány egészségügyi tárcájának becslése szerint a lakosság 98 százaléka hord maszkot nyilvános helyen.

A tartományi vezetés elővigyázatosságból további korlátozásokat is elrendelt: a vendéglátóhelyek hajnali fél kettőig lehetnek csak nyitva, és a gyülekezést tíz főben maximálta.

Az elnök közölte: tervezik egyfajta immunitás-útlevél bevezetését ősztől  azok számára, akik igazolják, hogy átestek a koronavírus-fertőzésen, így ők mentességet kaphatnának, ha újabb korlátozások bevezetésére kerülne sor, például egy újabb járványhullám kialakulásakor.

Hirdetés

A koronavírus-járvány tavasszal Madridot érintette a legsúlyosabban a spanyol tartományok közül, ott fertőződtek és haltak meg a legtöbben, most viszont nem tartozik azon területek közé, ahol komoly gócok alakultak ki.

Nagy-Britannia

Nagy-Britanniában 119 új halálesetet jelentettek az elmúlt napban, így a Covid-19-járvány áldozatainak száma 45 963-ra nőtt. A fertőzöttek száma 302 295.

Hirdetés

Olaszország

Olaszországban 11 új halálesettel 35 123-an haltak meg a Covid-19-betegség szövődményeiben. A fertőzöttek száma a járvány február végi kezdete óta 246 488, az elmúlt napban 202 új fertőzöttet jelentettek. Az aktív betegek száma 12 609.

Napokban tizenkét, Lampedusa szigetére érkezett bevándorlót helyeztek el Abbruzzo tartományban, egy 1300 lélekszámú kis falu befogadóközpontjában.

Hirdetés

Az orvosi vizsgálatok nyolc személy esetében mutatták ki a koronavírus-fertőzést. A helyi egészségügyi szervek elkezdték a bevándorlókkal kapcsolatba került személyek felkutatását.

A bevándorlásellenes Liga helyi politikusai szerint a kormány merényletet követ el az abruzzóiak ellen, akik hónapokon keresztül sikeresen védekeztek a vírussal szemben, most azonban új gócpont kialakulása fenyegeti őket.

Németország

Aggodalmát fejezte ki a koronavírusos esetek növekvő száma miatt a Robert Koch német közegészségügyi intézet (RKI) kedden. Lothar Wieler intézetvezető az emberek hanyagságában látja annak okát, hogy a napi új fertőzöttek száma kedden az eddigi csaknem duplájára, 633-ra nőtt. A napi új fertőzések átlaga egy hete már 557, miközben július közepén még 350-nél kevesebb volt. Németországban eddig 207 707 fertőzöttje és 9131 halálos áldozata van a járványnak. 190 711-en meggyógyultak.

Ausztria

Ismét növekedett a fertőzöttek száma Ausztriában, az elmúlt kedden több mint százan fertőződtek meg koronavírussal. Míg vasárnapról hétfőre 86, addig az elmúlt 24 órában 119 új esetet diagnosztizáltak, a legtöbben Bécsben (36 fő) és Felső-Ausztriában (30 fő) fertőződtek meg.

A felső-ausztriai Salzkammergutban, a Wolfgang-tónál kialakult fertőzési gócpontban 62-re nőtt azoknak a száma, akiknek pozitív a koronavírus-tesztje. Az első osztályú Rapid Wien labdarúgó-csapat egyik játékosa is megfertőződött koronavírussal.

Rudolf Anschober egészségügyi miniszter kedden Bécsben bejelentette, hogy felülvizsgálják és a tervek szerint módosítják a járványügyi törvényt Ausztriában.

Hat hónapja „szükségállapot” van – jelentette ki Anschober. Kifejtette: a koronavírus-járvány kezdete óta számos jogi lépéssel, illetve eszközzel igyekeztek meggátolni a járvány terjedését, ezzel együtt ugyanakkor jogi reformokra is szükség van.

Ezért a tervek szerint hamarosan átdolgozzák az 1913-ban elfogadott, a tömegméretű járványról szóló törvényt. Az alkotmánybíróság ugyanis nemrég kifogásolta, hogy a törvény megfogalmazása néhány helyen nem egyértelmű – tette hozzá.

A miniszter elképzelése szerint szervezeti átalakítások is lesznek, így bővítik a minisztérium jogi osztályát. Anschober leszögezte: a jövőben csak olyan jogi szabályozásra tesznek javaslatot, amelyet előzetesen a szakértők is jóváhagytak.

Románia

Romániában bizonyos térségekben exponenciálisan növekszik a koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltak száma, ezért az országos járványügyi operatív törzs (CNSU) újabb regionális korlátozások bevezetéséről döntött a járvány megfékezése, az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás csökkentése érdekében.

A CNSU kedd este elfogadott határozatát szerdán tették közzé a közegészségügyi hatóság honlapján. A megyék szintjén, illetve a fővárosban alakult járványügyi operatív törzsek regionális szinten kötelezővé tehetik – a felnőttek és öt évet betöltött gyerekek számára – a védőmaszkok viselését a kültéri nyilvános a helyeken, ahol és amikor nagyobb tömegek gyűlhetnek össze.

Elrendelhetik az étel- és italértékesítés, illetve fogyasztás szüneteltetését 23 és 6 óra között a kerthelyiségekben vagy más vendéglátóhelyeken. A vendéglátóhelyek nappal sem fogadhatnak több vendéget, mint ahány ülőhellyel rendelkeznek, biztosítaniuk kell az asztalok és a vendégek közti távolságot, a határozat pedig azt is külön leszögezi, hogy – a fizikai kontaktusok elkerülése érdekében – tilos lesz a tánc.

A strandokon, illetve tengerparton csak a házastársak, illetve a gyerekek és az őket felügyelő szülők, nagyszülők tartózkodhatnak két méternél közelebb egymáshoz.

Romániában eddig is kötelező volt a védőmaszk viselése minden zárt nyilvános térben (tömegközlekedési eszközökön, munkahelyeken, üzletekben), és a strandokon is kötelező a kétméteres távolság betartása a nem egy háztartásban élők számára. A Fekete-tenger partját ellepő nyaralók azonban nem tartják be ezeket az előírásokat, nappal a strandokon, éjszaka pedig a szabadtéri szórakozóhelyeken hatalmas tömegek gyűlnek össze.

A CNSU „ajánlásokként” sorolja fel az újabb korlátozásokat, amelyek bevezetéséről minden megyében a helyi járványügyi operatív törzs dönt. Ludovic Orban miniszterelnök azonban jelezte: a kormány szerda esti ülésén fontolóra veszi, hogy az újabb korlátozásokat országos szinten kötelezővé tegyék.

Kedden – elsőként Románia megyéi közül – a fertőzési góccá vált Arges megyében az országos szabályoknál szigorúbb óvintézkedéseket vezetett be a megyei operatív törzs. Kültéren is kötelezővé tették a védőmaszk viselését mindenütt, ahol kettőnél több ember tartózkodik, és immár magánrendezvényeknek is véget kell vetni hétköznap legkésőbb 22, hétvégén pedig 23 órakor. A megyében már múlt héten betiltották a vásárokat és bezártak a strandok.

Csütörtöktől kötelező lesz a maszk viselése a nyílt köztereken az Argessel – és a fővárossal – szomszédos Dambovita megyében is, a bolti és piaci eladóknak pedig kesztyűt is kell viselniük.

Az ismert aktív fertőzöttek száma 18 686, közülük 6970-et ápolnak kórházban, az intenzív kezelésre szoruló súlyos esetek száma pedig 357-re emelkedett.

Görögország

Még több helyen lesz kötelező szerdától a maszkviselés Görögországban. A rendelkezés szerint boltokban, irodákban, bankfiókokban, pékségekben kell viselni a maszkot. A nagyáruházakban már tíz nappal ezelőtt kötelezővé tették az arc eltakarását, és kötelező hordani a tömegközlekedési járműveken is, a templomokban viszont nem muszáj.

A keddi szigorítás oka, hogy Athénban és Szalonikiben nemrégiben ismét emelkedett a bizonyítottan koronavírussal fertőzöttek száma.

Ukrajna

Továbbra sem lassul a koronavírus-járvány terjedése Ukrajnában, keddre ismét kilencszáznál is több új esetet regisztráltak. Az azonosított fertőzöttek száma az elmúlt nap alatt 919 új esettel 66 575-re nőtt, a halálos áldozatoké pedig újabb tizenhárommal 1629-re. Kárpátaljáról 66 új megbetegedést jelentettek, így az azonosított fertőzöttek száma elérte a 4940-et, közülük eddig 172-en haltak meg és 1904-en győzték le a kórt.

Egyesült Államok

A legtöbb fertőzött és haláleset továbbra is az Egyesült Államokban van, 4 351 997 fertőzött volt eddig a napig, 149 256-an haltak meg, és 1 355 363-an meggyógyultak, itt hétfőn több mint 57 ezer új fertőzöttet regisztráltak.

Oroszország

Az igazolt Covid-19-fertőzések száma 5395-tel 823 515-re emelkedett az elmúlt egy napban Oroszországban, ez a legalacsonyabb mutató április 23. óta. A halálozások száma 150-nel (ez csaknem duplája a vasárnap jelentett 77-nek) 13 504-re nőtt.

Fehéroroszország

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kedden kijelentette, hogy tünetek nélkül túlesett a koronavírus-fertőzésen. Lukasenka nem volt hajlandó szigorú korlátozásokat bevezetni a vírus terjedésének fékezése érdekében. A 9,5 millió lakosú országban eddig hivatalosan 67 366 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 543-an haltak bele a betegségbe.

Izrael

Négy izraeli kórházban már beteltek a koronavírus-osztályok. Az országban jelenleg a járvány második hullámában 31 ezer 875 aktív koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, közülük 1998 embernél hétfőn mutatták ki a kórokozó SARS-CoV-2 vírus jelenlétét. A halálesetek száma 474.

Irán

Minden korábbinál többen haltak meg egy nap alatt a koronavírus-járvány miatt Iránban, és a helyzet tovább rosszabbodhat a vallási tömegrendezvények miatt.

Keddre az újabb 235 halottal 16 ezer 147-re emelkedett a Covid-19 betegség miatt elhunytak száma. A bizonyítottan koronavírustól fertőzötteké 2600-zal gyarapodott, és már csaknem elérte 300 ezret.

Kína

Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 86 990 fertőzéses esetet tartottak nyilván szerdán reggel, valamint 4657 halálos áldozatot és 80 517 felépültet.

Pekingi bejelentés szerint 101 új fertőzöttet regisztráltak Kína szárazföldi részén, április 12-e óta ez a legmagasabb szám. Az új esetek közül 89-et Urumcsiból, Hszincsiang központjából jelentették, ezt követően a városban vészhelyzetet rendeltek el, lezártak több lakónegyedet, valamint tömeges tesztelésekbe kezdtek, és korlátozták a tömegközlekedést.

A térségben nemzetközi vizsgálatok szerint több internálótábor van, ahová a muszlimokat zárják, a kínai hivatalos álláspont szerint „nevelési célokból”. Nemzetközi jelentések többször rámutattak az e táborokban uralkodó rossz körülményekre.

A regisztrált esetek közé csupán azok kerültek be, akiken jelentkeznek a betegség tünetei. Az új, tüneteket nem mutató esetek száma a szárazföldi Kínában kedden 27 volt. A járvány kitörése óta 84 060 esetet regisztráltak itt, a vírus okozta Covid-19 betegségbe hivatalos adatok szerint eddig 4634-en haltak bele.

Dél-Korea

Nőtt a fertőzöttek száma Dél-Koreában is, 84 új esetet jelentettek, közülük 14-en az országon belül kapták el a vírust, 34 esetben pedig külföldről hazatérőkön mutatták ki a fertőzést.

A dél-koreai betegségellenőrzési és megelőzési központ (KCDC) szerint az országban ezzel 14 251-re emelkedett a fertőzöttek száma, beleértve 300 halálos áldozatot is. Dél-Korea napi fertőzéseinek száma 20 és 60 közt mozog azt követően, hogy május elején enyhítettek a járvány lassítása miatt hozott korlátozásokon.

Ausztrália és Új-Zéland

Ausztráliában a járvány által leginkább sújtott Victoria államban kilenc nap óta a legkevesebb fertőzöttet jelentették, 259-et és kilenc elhalálozást. Az államban az esetek nagyrészét Melbourne-ben regisztrálják, ahol július 9. óta ismét – összesen hat hétig tartó – részleges karantén van érvényben.

Az új-zélandi kormány szerdán bejelentette, hogy az ország törvényhozása minél hamarabb napirendre tűzi azt a törvényjavaslatot, amely egyeseket a határain kialakított karanténok költségeinek megfizetésére kötelezne.

Új-Zéland három hónapja nem jelentett új fertőzést, az oda érkezőket pedig két hét szállodai karanténra kötelezik, ám ennek az adófizetők állta költségei immár százmillió dollárokra rúgnak.

Ha elfogadják, a törvény értelmében 2100 új-zélandi dollár megfizetésére köteleznék az érkezők egy részét.

Feltehetően további csaknem hétmillió gyerek fog szenvedni a világban alultápláltság miatt a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági és társadalmi válság következtében az ENSZ által kedden közzétett becslés szerint.

„Hét hónappal ezelőtt jelentették az első Covid-19-fertőzötteket, és egyre világosabb, hogy a világjárvány következményei több kárt okoznak a gyermekeknek, mint maga a betegség” – fogalmazott Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely a közép-kínai Vuhanból terjedt el.

Forrás: Magyar Hírlap

Hirdetés