HírekVilág

Putyin megvádolta Zelenszkijt a Török Áramlat elleni támadással – majd Magyarországnak is üzent

Hirdetés

Putyin és szóvivője ezúttal is egyértelmű üzenetet fogalmazott meg.

Nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ki áll a Török Áramlat szerbiai szakasza elleni támadási kísérletek mögött, ugyanakkor erős a gyanú, hogy Kijev érintett lehet – erről beszélt Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője hétfőn Moszkvában.

A Kreml képviselője hangsúlyozta: jelenleg nem áll rendelkezésre minden kétséget kizáró bizonyíték az elkövetők kilétére vonatkozóan, annak ellenére sem, hogy az incidensek egy kulcsfontosságú európai energiainfrastruktúrát érintenek, amely amúgy is feszült működési környezetben üzemel.

Hirdetés

Peszkov ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy korábban már előfordultak olyan szabotázsakciók, amelyekben – állítása szerint – a kijevi vezetés is szerepet játszott, ezért szerinte nem zárható ki, hogy most is hasonló összefüggésekre derül majd fény.

A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy a Kék Áramlat és a Török Áramlat vezetékrendszere ellen korábban is történtek támadások, és a jelenlegi helyzetet kifejezetten kockázatosnak nevezte. Hozzátette: Oroszország megteszi a szükséges lépéseket az infrastruktúra védelmének biztosítása érdekében.

Moszkva abban bízik, hogy Magyarország és Szerbia is további intézkedéseket hoz a gázvezetékek biztonságának megerősítésére, és sikerül minimalizálni a hasonló fenyegetések kockázatát.

Hirdetés

Peszkov végül utalt arra is, hogy a közelmúltban Ankarában zajló tárgyalások során felhívták Volodimir Zelenszkij figyelmét arra: elfogadhatatlannak tartják a Török Áramlat és a Kék Áramlat elleni támadásokat.

Hirdetés