HírekItthon

Sulyok Tamás bejelentette, nem mond le államfői tisztségéről

Hirdetés

Magyar Péter miniszterelnök korábban május 31-ét jelölte meg határidőként Sulyok Tamás köztársasági elnök számára, hogy önként távozzon hivatalából. Az államfő azonban most egyértelművé tette: nem kíván lemondani tisztségéről.

A Tisza Párt vezetője már a választási kampány során többször is azt hangoztatta, hogy Sulyok Tamásnak távoznia kellene a Sándor-palotából. Az április 12-i országgyűlési választásokat követően Magyar Péter három nappal később személyesen is találkozott az államfővel, és akkor is lemondásra szólította fel.

Április 20-án a miniszterelnök nyilvánosan május 31-ig adott időt Sulyok Tamásnak a távozásra. A megjelölt határnapon azonban az államfő közleményben reagált, amelyben leszögezte: továbbra is ellátja Magyarország köztársasági elnöki feladatait.

Hirdetés

A Facebookon közzétett videójában hangsúlyozta, hogy az Alaptörvényre tett esküje valamennyi magyar állampolgárhoz köti, politikai hovatartozástól függetlenül.

„Eskümhöz híven, a hatalmi ágakkal együttműködve továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorolom az Alaptörvényben, valamint a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet” – fogalmazott.

Sulyok Tamás kitért arra is, hogy a választásokat követően megjelent egy olyan politikai törekvés, amely a köztársasági elnöki szerepkör újragondolását szorgalmazza. Véleménye szerint ez egy alkotmányozó többség számára legitim politikai cél lehet, ugyanakkor az államfőnek mindenkor a hatályos alkotmányos szabályok alapján kell ellátnia feladatait.

Hirdetés

Emlékeztetett arra is, hogy a köztársasági elnök jogállására és hatásköreire vonatkozó alapvető szabályok 1990 óta lényegében változatlanok, és az elnöki mandátum időtartama tudatosan tér el a kormány és az Országgyűlés megbízatásának idejétől, ezzel is biztosítva a fékek és ellensúlyok rendszerének működését.

Az államfő hangsúlyozta, hogy a jelenlegi alkotmányos rend szerint a köztársasági elnöknek és a mindenkori kormánynak kölcsönösen együtt kell működnie egymással, függetlenül attól, hogy melyik parlament választotta meg az adott államfőt.

Sulyok Tamás szerint ugyanakkor az elmúlt időszakban elhangzott miniszterelnöki nyilatkozatok szokatlan módon egyoldalú követeléseket fogalmaztak meg a köztársasági elnökkel szemben, beleértve a lemondásra való felszólítást is. Úgy véli, ez olyan ellentmondásos helyzetet teremt, amely kedvezőtlenül érinti a köztársasági elnöki intézmény alkotmányos működését és tekintélyét – írja az Index.

Hirdetés
Hirdetés