Fekete-Győr elveszett a bruttó és nettó bér labirintusában
A momentumos Fekete-Győr András élő, egyenes adásban büszkélkedett el azzal, hogy fogalma sincs, mi a különbség a bruttó és nettó bér között. Míg korábban egy liter tej ára fogott ki rajta. Utazásunk következik Fekete-Győr koponyája körül.
Mint azt korábban megírtuk, a Momentum vezetője, Fekete-Győr András a tudományos életet már megörvendeztette csodálatos felfedezésével, miszerint az ingyenpénz osztásával megállítható a koronavírus terjedése. Most pedig a pénzügyek állóvízét kavarta fel egy újabb bombasztikus eszmefuttatással. A közgazdasági Nobel-díjjal kecsegtető sejtésnek csak az első lépését nehéz elfogadni, mégpedig azt, hogy a Momentum-vezér a kormányénál kedvezőbb hitelt tudna felvenni, amivel azonnal megspórolna évi hétmilliárd forintot. Ámde megéri szabadjára engedni a fantáziánkat, hogy utána megtudhassuk, mire költené Fekete-Győr:
„Az hétmilliárd forint per év – előlegezi meg magának ezt a szerény összeget Fekete-Győr –, és én megnéztem, hogy ebből egyébként 2300 munkanélküli embernek lehetne egy éven át átlagjövedelmet nyújtani – azt a 270 ezer forintos nettót nyújtani.”
Ha túltesszük magunkat azon a demagógián és populista szédítésen, hogy pontosan miért is kellene munkavégzés nélkül bárkinek is nettó 270 ezer forintot kifizetni, akkor érdemes a számológép után nyúlni. A Fekete-Győr által megadott számokat bepötyögve ugyanis megkapjuk, hogy amit ő kiszámolt, az nem hét, hanem nagyjából 7,5 milliárd forint. Boldog és feszes lesz az a baloldal által összerakott költségvetés, ami minden hétmilliárdos tételnél ekkora eltérést enged majd meg magának.
Ámde még ennél a pénzügyi nagyvonalúságnál is aggasztóbb, hogy az ellenzék második legnagyobb pártjának vezetője láthatóan a legkevésbé sincsen tisztában azzal, hogy a nettó jövedelmet még bizony különböző adók és járulékok terhelik. Az összeg, amit a közgazdaságtan szakavatott doktorának, Fekete-Győrnek sikerült kiszámolnia, az nem nettó, hanem bruttó. Amiből az általa képzeletben kifizetett munkanélküliek már csak 180 ezret kaphatnának kézhez. Ha pedig a Momentum vezetője úgy érzi, hogy a semmittevésért mégiscsak jár az a nettó 270 ezer forint, akkor a jövőben érdemes lesz bruttó 407 ezer forinttal számolni. Így viszont már csak 1430 embernek tudja kifizetni az átlagbért a semmiért cserébe. (És akkor még szót sem ejtettünk a munkáltatót terhelő járulékokról.)
Az ellenzéki matek ijesztő mélységei után térjük vissza a valóságba, és rögzítsük, hogy Fekete-Győr Andrásnak tényleg fogalma sincsen arról, mi a különbség a nettó és bruttó bér között. Mint ahogy korábban már azon a komoly tudományos kihíváson is elhasalt, hogy mennyi egy liter tej ára. Most pedig azzal büszkélkedett el, hogy a milliárdos összegekkel dobálózás közben csak az olyan apró, jelentéktelen fogalmakkal nem tud mit kezdeni, mint a bruttó és nettó bér. Lényegében tehát Fekete-Győr csak abban a hétköznapi életben képtelen tájékozódni és elboldogulni, amelyben létezünk. Ha jót akarunk magunknak, akkor a hatalom közelébe se engedjük oda, mert a végén még nemcsak magában, hanem bennünk is kárt tehet.
Forrás: Drót.info