Trump a NATO-főtitkár támogató jelenlétében szögezte le, hogy Grönland Amerikához csatolása meg fog történni
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön az Ovális Irodában fogadta Mark Rutte NATO-főtitkárt. Sajtónyilvános megjelenésükön szóba került a katonai szövetség és Grönland is.
Fotó: MTI/EPA/ABACA pool/Yuri Gripas
– Úgy gondolom, meg fog történni – válaszolta arra Trump, hogy az Egyesült Államok magához fogja-e csatolni a hivatalosan Dániához tartozó Grönlandot. Hozzátette, a szigetre az USA „nemzetközi biztonsága” miatt van szükségük.
Rutte azt mondta, ő mint NATO-főtitkár kívül akar maradni ezen a vitán, de hangsúlyozta az Északi-sarkvidék biztonsági jelentőségét.
⚡️ "I think the annexation of Greenland will happen," Trump said
Meanwhile, NATO Secretary General Rutte stated that he does not want to involve the alliance in the issue of Greenland's possible accession to the United States. pic.twitter.com/zCXV7Jjl6v
Hirdetés — NEXTA (@nexta_tv) March 13, 2025
Trump maga úgy folytatta, hogy elmondta, Washington 48 jégtörő hajót fog rendelni, ami erősíteni fogja az USA pozícióját ebben a nagyon fontos régióban. Hozzátette, szerinte Dánia nem képes védelmet biztosítani a szigetnek. Sőt, az amerikai elnök szerint Dániának nincs is joga Grönlandhoz:
– Egy csónak szállt partra 200 éve vagy valami ilyesmi, és most azt mondják, joguk van rá? – gúnyolódott Dánián Trump, megjegyezve, hogy a skandináv országgal és Grönlanddal magával is tárgyalni fognak a szigetről.
A NATO is szóba került kettejük tájékoztatóján. Trump azt mondta Rutténak, hogy „nagyon jó munkát végez” főtitkárként. Az amerikai elnök szerint a NATO „fokozza a teljesítményét”. Elégedetlenséget fejezte ki azonban azzal kapcsolatban, hogy egyes tagállamok még mindig nem teljesítik a 2 százalékos GDP-arányos elvárt védelmi költést.
Rutte azt mondta, a NATO-tagok le vannak maradva Oroszország és Kína mögött a fegyvergyártás terén, beleértve az Egyesült Államokat.
– Több fegyvert kell gyártanunk. Nem teszünk eleget. Sem az Egyesült Államokban, sem Európában. Lemaradásban vagyunk, ha az oroszokhoz és a kínaiakhoz hasonlítjuk – jegyezte meg a főtitkár.
Hozzátette, bár az Egyesült Államoknak erős védelmi ipara van, többet kell tenni a termelés felfuttatásáért, írja a Portfólió.