Aki megtagadja az oltást, attól megtagadják az ingyenes covidos ellátást Szingapúrban
Mivel az oltatlanok felélik az egészségügyi erőforrásokat, a szingapúri kormány hétfőn közölte, hogy a továbbiakban nem fedezi az oltást megtagadók orvosi költségeit abban az esetben, ha elkapják a Covidot, és ezzel kapcsolatban kezelésre szorulnak.
Amíg a járványhelyzet nem enyhül, addig az állam továbbra is fedezi a beoltottak Covid okozta orvosi költségeit, illetve a tizenkét év alatti gyermekek és más okból olthatatlan emberek orvosi számláját – írta meg a The Washington Post.
„Többnyire az oltatlanok szorulnak intenzív fekvőbeteg-ellátásra, és aránytalanul élik fel az egészségügyi erőforrásainkat” – áll a szingapúri egészségügyi minisztérium hétfői közleményében.
Ong Ye Kung egészségügyi miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy ebben a rendszerben a be nem oltottak költségeit továbbra is „nagy mértékben támogatják” – számol be a Yahoo News. Ong azt is hozzátette, hogy „a kórházak annak örülnének a leginkább, ha egyáltalán nem kellene számlát kiállítaniuk ezeknek a betegeknek, de csak így tudják az oltásra jogosult oltatlanokat arra buzdítani, hogy oltassák be magukat”.
Szingapúrban a koronavírus elleni védőoltásra jogosultak 85 százaléka van beoltva, és 18 százalékuk kapott emlékeztető oltást.
A városállamban az elmúlt 28 napban mintegy 91 ezer új koronavírus-fertőzést regisztráltak, amelynek 98,7 százaléka tünetmentes vagy enyhe tünetekkel vészelte át a megbetegedést – adta hírül az egészségügyi minisztérium.
November 7-ig 1725 ember került kórházba a koronavírus miatt Szingapúrban. Közülük – az egészségügyi minisztérium szerint – 301-en szorultak oxigénellátásra, 62-en szigorú megfigyelés alatt állnak az intenzív osztályon, 67 főnek pedig kritikus az állapota. Ezzel Szingapúrban jelenleg 68,5 százalékos az intenzív osztályok kihasználtsága.
Az élvonalban
A szingapúrit a világ egyik legjobb egészségügyi rendszerének tartják: a Lancet vezető orvosi folyóiratban a 2017-ben megjelent tanulmány szerint Szingapúr – 188 ország közül – az első helyen áll az ENSZ által 2030-ra kitűzött, fenntartható egészségügyi fejlődés terén.
Az ábra azt mutatja, hogy Szingapúr az elmúlt években a GDP-nek hány százalékát költötte egészségügyi fejlesztésekre.
Grafikon: Statista.com
A szingapúri munkavállalóknak kötelező a fizetésük egy részét egészségügyi megtakarítási számlákra tenniük, amelyre – különböző kritériumok alapján – a továbbiakban is kell pénzt utalniuk.
Az Egyesült Államokban az egészségügyi kiadások körülbelül egyharmada magánkiadás, míg Szingapúrban ez éppen fordítva van – derül ki a New York Times elemzéséből.
(Mandiner nyomán)