Jogállam! – Felfüggesztették a lengyel főügyészhelyettest, mert eljárást folytatott Tusk kormánya ellen
Mióta Donald Tuskék megszerezték a hatalmat, és kiszolgálják Brüsszel akaratát, Lengyelország hirtelen mintademokrácia lett, és nekik most már mindent szabad. Szabad rendőrségi erőkkel elvitetni az ellenvéleményt képviselő újságírókat, szabad koncepciós eljárást folytatni az előző kormány tagjai ellen és bizony szabad kirúgni valakit az állásából is, csak azért, mert nyomozni kezd a Tusk-kormány piszkos ügyei után.
Hat hónapra felfüggesztették posztjáról Michal Ostrowski lengyel főügyészhelyettest, aki az alkotmánybíróság elnökének indítványára eljárást folytat Donald Tusk miniszterelnök kormánya ellen államcsíny elkövetésének gyanújával – közölte kedden a Radio Wnet lengyel konzervatív csatorna, az értesülést később az államügyészség is megerősítette X közösségi honlapján. A főügyészhelyettes a Radio Wnet szerkesztőségével közölte: még várja a hivatalos döntés kézbesítését. Ostrowski a wpolityce.pl konzervatív hírportálnak elmondta: elképzelhetetlennek tartja, hogy az eljárás ne folytatódjék.
Amint megismerem a döntést, panaszt nyújtok be ellene, de egyelőre kénytelen vagyok engedelmeskedni
– tette hozzá. Aláhúzta: mindenben törvényes módon járt el. Közölte: az ügyben az elmúlt napokban már tanúként kihallgatta mások mellett Malgorzata Manowska legfelsőbb bírósági elnököt és Mateusz Morawiecki volt kormányfőt. Az államcsíny ügyében múlt szerdán az alkotmánybíróság elnöke, Bogdan Swieczkowski kezdeményezett eljárást, amelyet Ostrowskinak továbbított. Michal Ostrowski egyike azon főügyészhelyetteseknek, akiket az előző kormány idején neveztek ki.
Az ügyészség vezetése már korábban fegyelmi eljárást indított ellene, mert Andrzej Duda elnökhöz és az ellenzéki politikusokhoz hasonlóan kétségbe vonta a kormányváltás után az intézményben végrehajtott személyi változtatások törvényességét. Swieczkowski azzal gyanúsította meg Donald Tuskot, a minisztereket, Szymon Holownia szejm- és Malgorzata Kidawa-Blonska szenátusi elnököt, a kormánykoalíció alsó- és felsőházi képviselőit, valamint egyes bírákat és ügyészeket is, hogy a 2023 decemberében bekövetkezett kormányváltás óta “szervezett bűnözői csoportban tevékenykednek”, melynek célja Lengyelország alkotmányos rendjének megváltoztatása, az alkotmánybíróság és más alkotmányos szervek, ezen belül az országos igazságügyi tanács (KRS) és a legfelsőbb bíróság működésének megszüntetése.
Adam Bodnar igazságügyi miniszter és főügyész – aki a Swieczkowski által kezdeményezett eljárás egyik gyanúsítottja – közben a nyomozással összefüggő iratok átadását kérte Ostrowskitól. Anna Adamiak, a főügyész szóvivője hétfőn a PAP hírügynökséggel közölte: a kért dokumentumokat már továbbították a főügyészség titkárságára. Jaroslaw Kaczynski, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság elnöke múlt szerdán “rendkívüli súlyúnak” nevezte Swieczkowski lépését.
A bejelentés megfelelő reagálás az országban fennálló helyzetre
– fogalmazott. Andrzej Duda elnök aznap megállapította: biztosra vehető, hogy “egy sor ismétlődő és folytatódó jogsértésről van szó a végrehajtó hatalmat gyakorló személyek részéről”. Szymon Holownia alsóházi elnök viszont úgy ítélte meg: Swieczkowski szavai “az orosz propaganda malmára hajtják a vizet”. Tomasz Siemoniak belügyminiszter “tisztán politikai jellegűnek” nevezte az ügyben folytatott eljárást.
Nem ez az első eset
A Tusk kormány ámokfutásáról már korábban is beszámoltunk. A Soros-modell alapján kialakított “mintademokrácia” lábbal tiporja a jogállamiságot, és Brüsszelben ezzel mit sem törődnek. A liberális lengyel vezetés tulajdonképpen egyetlen választási ígéretét sem tartotta be, azon kívül, amit Brüsszelnek tett. A dolog idáig nem meglepő, és az sem, hogy milyen eszközöket használnak fel ehhez.
Első körben ugyanis a médiát kellett leépíteni, jöttek is a karhatalmi erők, akik nemes egyszerűséggel kivezették a szerkesztőségekből azokat az újságírókat, akik nem voltak hajlandóak kiszolgálni az új rezsim igényeit. Aztán jöttek a koncepciós eljárások a PiS volt minisztereivel szemben, olyan ügyeket előrángatva, akik nem hogy elévültek, de még a kirobbanásuk idején sem nyertek teljes körű bizonyítást. Az új belügyminiszter például önkényesen, konkrét vádak nélkül rendelt el házkutatást a volt igazságügyi miniszter ellen. Hogy miért? Mert megtehetik.
Az ember viszont óhatatlanul is elgondolkodik, hogy mik volnának a reakciók, ha mindezt a jobboldal teszi?