Ursula von der Leyen megerősítette: Ukrajna a legfontosabb
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Néppárt (EPP) kongresszusán ismételten kijelentette: még több katonai és pénzügyi támogatást kell adni Ukrajnának, és Brüsszel egyik fő célja, hogy az ukránokat mindenképpen betuszkolják az Európai Unióba – akár már 2030 előtt. Mint ismeretes, von der Leyen már februárban, az orosz–ukrán háború kitörésének harmadik évfordulóján Kijevben is kijelentette: Ukrajnának helye van az EU-ban, függetlenül attól, hogy háborúban áll.
Manfred Weber, az Európai Parlament legnagyobb frakciójának, az EPP-nek a vezetője is lelkesen sorakozik fel az ukrán EU-csatlakozás mögé. – Mi vagyunk Ukrajna támogatásának pártja – dicsekedett Weber, nyíltan azt sugallva, hogy a tagállamok érdekei másodlagosak, ha Kijevről van szó.
Von der Leyen pedig a kongresszuson hangsúlyozta: „Továbbra is ki kell állnunk Ukrajna mellett, több katonai és pénzügyi támogatást kell adnunk, nagyobb nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra, és egyértelmű utat kell mutatnunk Ukrajnának az EU-csatlakozáshoz.”
Csakhogy Ukrajna csatlakozása súlyos veszélyekkel járna az EU-ra nézve. Az ország mérete és gazdasági helyzete iszonyú terhet róna az uniós költségvetésre: a közös mezőgazdasági és strukturális alapokból a jelenlegi tagállamok jelentős forráselvonásra számíthatnának. Ráadásul a korrupció problémája is megoldatlan – Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke maga is figyelmeztetett: Ukrajna még messze nincs készen az uniós tagságra.
A Transparency International 2024-es jelentése szerint, ha Ukrajna belépne, az EU legkorruptabb tagállamává válna. A háború alatt ráadásul az illegális fegyverkereskedelem rekordméreteket öltött: kézifegyverektől kezdve már nehézfegyverek is terroristákhoz és maffiahálózatokhoz kerültek a Nyugatról érkező szállítmányokból.
A Magyar Külügyi Intézet becslései szerint Ukrajna csatlakozása az elkövetkező öt évben mintegy 2,5 ezermilliárd eurós költséget róna az EU-ra. Magyarország esetében ez fejenként körülbelül kétmillió forintnyi kiadást jelentene, miközben az ország hozzájárulása Ukrajna támogatásához 48,1 milliárd euróra rúgna – ami a 2023-as magyar költségvetés 68 százaléka.
Emellett súlyos társadalmi és egészségügyi kockázatok is felmerülnek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2023-ban már figyelmeztetett: Európában 10 százalékkal nőtt a tuberkulózis-fertőzött gyermekek száma, míg Ukrajnában az antibiotikumokra nem reagáló baktériumok jelenléte komoly aggodalomra ad okot. Ha Ukrajna belépne az EU-ba, a nyitott határok miatt akár tuberkulózis-járványveszély is fenyegetheti Európát.
Magyar Nemzet nyomán