Aggasztó: így hat a koronavírus az álmainkra
Drasztikusan több rémálmot élünk át éjszakánként, ezek többsége pedig – reflektálva a való élet korábban elképzelhetetlennek ható történéseire – a koronavírus körül forog.
Egy friss tanulmány bebizonyította azt, amit már eddig is sejtettünk: a koronavírus-járvány, mely gyökeresen írta át a mindennapi életet szinte egyik napról a másikra az év elején, az álmainkra, a tudatalattinkra is jelentős hatással van, és a rémképeinkre is rátelepszik.
A Helsinki Egyetem 800 résztvevővel végzett álom-kísérletet: a megkérdezettek beszámolóit részletesen rögzítették, majd egy algoritmus segítségével értékelték, összevetve az adatokat korábbi tanulmányok eredményeivel. Kiderült: 25 százalékkal nőtt a rémálmok száma a világjárvány alatt.
A finn tudósok 20 rémálom-témakört azonosítottak, melyek több mint felében volt jelen valamilyen formában a koronavírus – azaz a rémálmaink nagy része jelenleg a pandémiából ered.
A résztvevők olyan álmokról számoltak be, melyben egy tömeg veszi őket körül, és nem tudnak elmenekülni; véletlenül megölelnek valakit; buliznak és elkapják a vírust. A szakértők szerint ezek a rémálmok azt is jelzik, mennyire a hétköznapjaink részévé vált a távolságtartás, és az, hogy ezen szabályok megszegését rémálomként éljük meg, azt jelenti, hogy egyre jobban alkalmazkodunk az új élet szabályaihoz tudat alatt is – azaz tulajdonképpen a rémálmaink segítenek hozzá ahhoz, hogy jobban betartsuk a koronavírus-óvintézkedéseket ébren.
Nem csak a finnek vizsgálják a koronavírus-rémálmokat
Deidre Barrett, a Harvard Egyetem professzora szerint a koronavírus-járvány alatt jellemző, hogy nagy tömegek egész hasonló rémálmokat látnak: vagy konkrétan arról, hogy megbetegednek, vagy a vírus valamilyen álombéli megtestesüléséről.
Forrás: Borsonline.hu