Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Looting Matters: végre Dél-Afrikában is megvan az ürügy a fosztogatásra

Hirdetés

Legalább 72 ember vesztette életét kedden közölt hivatalos adatok szerint azokban a zavargásokban, amelyek a Dél-afrikai Köztársaság két tartományában törtek ki Jacob Zuma volt dél-afrikai elnök bebörtönzése után.

A KwaZulu-Natalban és az ország legnagyobb városát, Johannesburgot is magában foglaló Gautengben kitört zavargások alatt a halálesetek többsége fosztogatások közben következett be. Tisztségviselők elmondása szerint rengetegen fosztogatnak, az emberek élelmiszert, elektromos készülékeket, szeszes italt és ruhákat tulajdonítottak el az üzletekből.

Hirdetés

A két tartományban több mint 1200 embert őrizetbe vettek a rendőrök.

Legalább 27 ember vesztette életét KwaZulu-Natalban – közölte Sihle Zikalala tartományi kormányfő.

„A bűnözők a maguk javára fordították a helyzetet” – mondta David Makhura gautengi kormányfő, hozzátéve, hogy legkevesebb 45 ember meghalt a zavargások során a tartományban.

Hirdetés

A kormányfő beszéde közben az SABC közszolgálati műsorszolgáltató felvételeket közölt arról, amint a rendőrség megpróbált rendet teremteni egy helyi bevásárlóközpontban, ahol tíz embert vert agyon a tömeg fosztogatás közben, mindeközben lövéseket is lehetett hallani. A tartományi vezető azzal a kéréssel fordult a politikai, vallási és közösségi szervezetek vezetőihez: járjanak közben annak érdekében, hogy az emberek felhagyjanak a fosztogatással.

Beszámolók szerint a fosztogatások kedden is folytatódtak. A hadsereg bevetése egyelőre nem vetett véget a fosztogatásoknak, bár jelenleg is letartóztatások zajlanak Johannesburg egyes részein.

Hirdetés

A hatóságok több ízben felszólították Zuma hozzátartozóit és híveit: ne használják fel a közösségi médiát a zavargások ösztönzésére.

Zuma előző héten kezdte letölteni 15 hónapos börtönbüntetését, amelyet azért szabtak ki rá, mert bírósági idézés ellenére sem volt hajlandó megjelenni a korrupciós ügyeit vizsgáló bizottság meghallgatásán.

A volt elnök 2018 februárjában pártja, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) nyomására lemondott, hogy megelőzze leváltását. A korrupciós botrányokba keveredett politikus tagadja az ellene felhozott vádakat, de nem hajlandó együttműködni az elnökségének utolsó hetében létrehozott vizsgálóbizottsággal.

Hirdetés

(MTI)

Hirdetés