Itt a vége: Lezárult a vizsgálat, Karácsony nem oktathatott volna a Corvinuson
Karácsony Gergelyt jogszerűtlenül alkalmazta tanársegédként és adjunktusként a Budapesti Corvinus Egyetem – a Magyar Nemzet információi szerint erre az eredményre jutott az Oktatási Hivatal vizsgálata.
Az eljárásban harminckét oktató foglalkoztatását vették górcső alá a revizorok, ám csupán Karácsony esetében találtak szabálytalanságokat, hiányzott a nyelvvizsga és a doktorjelölti jogviszony. Ahhoz, hogy mégis alkalmazzák, vélhetően szükség volt a baloldali döntéshozókkal kiváló kapcsolatot ápoló akkori egyetemi rektor, Mészáros Tamás nagylelkűségére is.
Lezárult az Oktatási Hivatal (OH) vizsgálata, amely 2004. január elsejétől ellenőrizte a Budapesti Corvinus Egyetemen harminckét oktatójának jogviszonyát, akik közül csak Karácsony Gergely nem teljesítette a foglalkoztatásához szükséges feltételeket.
Az OH megállapította, hogy Karácsony tanársegédi kinevezése nem felelt meg az intézményi szabályzatnak, mert nem volt meg a feltételként előírt legalább egy C típusú nyelvvizsgája vagy ezzel egyenértékű államilag elismert oklevele. Az adjunktusi kinevezése is szabálytalannak bizonyult, mert Karácsony a rendelkezésre álló dokumentumok alapján nem kezdte meg a doktorjelölti jogviszonyt. A szabályzat szerint a kinevezési feltételek között rögzíteni kellett volna, hogy Karácsony három éven belül létesítsen doktorjelölti jogviszonyt, ellenkező esetben felmentik állásából. Ez azonban a határidőig nem történt meg; később, 2014. augusztus 31-én Karácsony maga kezdeményezte a jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését.
Gyurcsány kiválasztott embere
Hivatalossá vált tehát, hogy a főpolgármester, aki a baloldali előválasztáson miniszterelnök-jelöltként indul, jogszerűtlenül oktatott az akkoriban a baloldali elkötelezettségéről ismert Mészáros Tamás rektor vezette Corvinus egyetemen tanársegédi, illetve adjunktusi pozícióban.
Mészáros baloldali elkötelezettségét jól illusztrálja, hogy hosszú éveken át – 2002–2006-ig – olyan bizalmi pozíciót tölthetett be, mint az ÁPV Rt. igazgatósági elnöke. Ebben a tisztségében szoros kapcsolatban állt a balliberális kormányok, így a Gyurcsány-kabinet döntéshozóival.
Karácsony azokban az években már bizalmi emberként dolgozott az MSZP–SZDSZ-kormánynak is. A Miniszterelnöki Hivatal koordinációs politikai államtitkárságával már 2004. január elsejétől szerződésben állt Karácsony cége, a Social Report Bt., amely politikai tanácsadásért havi 350 ezer forint plusz áfa díjazást kapott. Aztán az évek során a cég összességében mintegy 25 millió forintos megbízásban részesült a Gyurcsány-kormánytól egészen a 2009-es miniszterelnök-váltásig, amikor Bajnai Gordon ült be a bársonyszékbe.
Karácsony többször hazudott
Az OH vizsgálatának eredménye nem meglepő, ugyanis az elmúlt hónapokban a Magyar Nemzet és más sajtóorgánumok is feltárták, hogy Karácsonynak nincs sem angolnyelv-vizsgája, sem PhD-fokozata, holott korábbi életrajzaiban előfordult, hogy erre hivatkozott.
Túl azon, hogy a hivatalos vagyonnyilatkozatában nem tudta helyesen leírni az adjunktus szót – az „adjuntkus” kifejezéssel hivatkozott önmagára –, szintén a miniszterelnök-jelölti jelentkezése napján kiderült róla, hogy a 2018-as kampányban valamiért szerepelt az életrajzában egy PhD-fokozat, méghozzá 2007-ből.
Akkoriban a Népszava is így hivatkozott egy interjúban Karácsonyra, miközben nincs is ilyen címe. Sőt később az is napvilágot látott, hogy már 2013-ban is megjelent egy PhD az életrajzában a pártja honlapján. Bár akkoriban megköszönte a jelzést és korrigálta a téves állítást, de ez a doktori fokozat mégis újra felbukkant Karácsony életrajzában.
Karácsony Gergely az ATV-nek egy interjúban azt mondta, hogy azért nem sikerült megírnia a doktori disszertációját, mert a PhD-képzés megkezdését követően hamarosan aktív politikus lett, a kettőt pedig egyszerre már nem bírta. „Nincs ebben semmi rejtegetnivalóm. Én kétezer…, ha jól emlékszem, 2007-ben kezdtem el a Politikatudományi Doktori Iskolán a képzést az ELTE ÁJK-n” – magyarázkodott Krácsony.
Tehát azt állította, hogy a doktori tanulmányait 2007-ben kezdte, 2010-től pedig az LMP országgyűlési képviselőjeként aktív politikussá vált. A kettő közötti
három év pedig nem volt elegendő arra, hogy megírjon egy doktori értekezést.
Egy PhD-képzés egyébként éppen három tanévből áll. A Corvinus Egyetem jelenlegi rektora, az akkor még csak tanszékvezető Lánczi András viszont másképp emlékszik a történtekre. – Karácsonyt még 2004-ben vettem fel az egyetem Politikatudományi Tanszékére azzal az ígérettel, hogy megoldja a módszertani képzési feladatainkat. Ekkor Karácsony már PhD-hallgató volt az egyetem Szociológia Tanszékén – mondta el Lánczi András.
Hiperpasszív angoltudás
Az angoltudásbeli hiányossága már a hivatalos miniszterelnök-jelölti bejelentkezése előtt lavinát indított el, emiatt gyakorlatilag már az előválasztás rajtvonalán elhasalt Karácsony. A brit The Economist című lapnak magyar nyelven adott interjút a főpolgármester. A nyelvtudás hiányára május 8-án Fürjes Balázs államtitkár hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében, hangsúlyozva, hogy a nemzetközi politikában minden tárgyalás angol nyelven zajlik, sok esetben nem is vihetnek magukkal tolmácsot az állami vezetők, így az a kormányfő, aki nem beszél angolul, kizárja magát a a társaságból, a fontos, szűk körű megbeszélésekből. Karácsony a vita kirobbanását követő hétfőn a közösségi oldalán így magyarázkodott: „A miniszterelnök beszélt angolja alighanem jobb, mint az enyém, legalább annyi különbség van a nyelvtudásunk között, mint amennyi egy Angliában töltött Soros-ösztöndíj és egy egyetemen megszerzett középfokú nyelvvizsga között feszül.”
Néhány órán belül előkerült egy tavalyi felvétel, amikor Szijjártó Péter fordított a dél-koreai nagykövet jelenlétében a láthatóan alapkommunikációra is képtelen főpolgármesternek.
A jelenet a felvétel utolsó 3 percében látható:
Karácsony nyelvvizsgájának kérdése hetekre meghatározta a politikai napirendet, míg végül kétséget kizáróan kiderült, hogy az általa említett középfokú nyelvvizsga nem létezik. Hazudott.
A vesszőfutás pedig folytatódott, hiszen már akkor felvetődtek megválaszolatlan kérdések Karácsony egyetemi pályafutásával kapcsolatban. Az egyetemi oktatók esetében ugyanis bizonyos szint felett kötelező elvárás a megfelelő nyelvtudás megléte, hiszen enélkül a külföldi szakirodalmat sem tudja olvasni az illető. Karácsony pedig tanársegéd, illetve adjunktus is volt. Nem véletlen, hogy a főpolgármester az erre vonatkozó kérdések kapcsán gyakorlatilag egyszerre kezdett el úgy magyarázkodni, hogy a szaknyelv a sajátja és hogy „hiperpasszív” a nyelvtudása. Azonban nem sokkal ezt követően a Hír TV bemutatott egy nemzetközi sajtótájékoztatón nemrégiben készült felvételt, ahol a főpolgármesternek a politikai témájú kérdéseket is fordítani kellett. Mivel éppen egy politikatudományi intézet oktatója volt, ez megint roppantul kínos fordulatnak bizonyult.
Jellemző mozzanat volt, amikor egy ilyen szituációban Karácsonyék nemzetközi sajtótájékoztatót ígértek későbbre, ez azonban később nem volt mindenki számára elérhető. A főpolgármester azt is állította ekkoriban, hogy néhány napon belül több európai miniszterelnökkel is találkozik, ilyen hírek azonban végül nem láttak napvilágot.
Forrás: Magyar Nemzet