Álmukban végeztek az ismert szegedi család mind a négy tagjával
Brutális módon ölték meg a híres szegedi cukrászt és családját. Az indokot a mai napig nem tudni, miként a tettes kilétét sem. Egy ideig ugyanis Magda Marinkót vádolták a szörnyű bűncselekmény elkövetésével, de mivel volt alibije a gyilkosság időpontjára, a felelősségre vonást megúszta.
Álmukban, közelről lőtték fejbe Z. Nagy Bálintot, a feleségét, Z. Nagyné Dunai Gizellát, valamint két fiukat, a 17 éves Dánielt és a 10 éves Balázst 28 évvel ezelőtt, 1994. január 23-án. A lövéseket a szomszédok nem hallották. Azt, hogy idegen jutott be a család Bárka utcai otthonába, a házőrző kutya sem jelezte.
Miután a családfő nem ment be dolgozni, az alkalmazottai kezdtek el aggódni, főleg, hogy telefonon sem érték el főnöküket. Végül az egyik dolgozó ment ki a házhoz, és az ablakon át belesve úgy tűnt neki, hogy az egyik gyerek vérbe fagyva fekszik az ágyában. Ezután riasztották e rendőrséget.
„Az emeletes kertes házban egy héten át nyolcan kerestünk nyomokat mindent centiméterről centiméterre átvizsgálva” – elevenítette fel a helyszínelés menetét Kárándi Béla nyugdíjas alezredes a Blikknek nemrég. A volt helyszínelő hozzátette, hogy még mielőtt nekiálltak a nyomok rögzítésének, mindent lefotóztak és levideóztak.
„Ezt követően a tettes behatolásának helyétől kiindulva végig mentünk a lakáson, amelyben nem volt felfordulás.”A rendőröknek egyértelmű volt, hogy a tettes egy, a földszinten lévő kis ablakon jutott be. „Ugyanakkor sajnálattal vettük tudomásul azt is, hogy a gyilkos cipőjének nyomát nem tudtuk rögzíteni” – jegyezte meg Kárándi Béla.
„Mivel az egyik szomszéd a gyilkosság estéjén fényt látott felvillanni az emeleten található fürdőszobában, ott mindent felforgattunk. Egy elemlámpára bukkantunk, és még a benne lévő ceruzaelemről is megpróbáltunk ujjlenyomatot találni. Egy-két fodornál többet azonban nem tudtunk előhozni, így az semmire sem volt elég.”
A rendőröknek jelezték azt is, hogy a családfőnél állítólag mindig volt egy fekete táska 2-3 millió forinttal. „Erre mi nem bukkantunk rá, kérdés, hogy esetleg a tettes magával vitte-e.” Az egykori helyszínelő megemlítette, hogy Z. Nagyéknak volt egy borjú nagyságú kutyája, és az állaton látszott, hogy elkábíthatták valamivel.
„Teljes kudarcnak éreztük, hogy nem bukkantunk nyomokra, hogy hiába csúsztunk, másztunk, semmi használhatót nem tudtunk rögzíteni.” Kárándi Béla elmondta, hogy a Z. Nagyéknál talált töltényhüvelyek megegyeztek azokkal, amelyeket egy kecskeméti lakásban bukkantak. Ott 1993. december 20-án Horváth Antallal és feleségével, valamint egy jugoszláv férfival végeztek a cukrász család megöléséhez hasonló módon. A lőfegyver, amit használt a tettes egy Skorpió típusú géppisztoly volt.
Ezeket a gyilkosságokat a szerb halálosztónak, Magda Marinkónak tulajdonították, csakúgy, mint az elrabolt és elő nem került Farkas Helga nagynénjének megölését Orosházán. Marinko azonban a Z. Nagy család kivégzését nem ismerte el. Azt állította, hogy tudja kik a tettesek, de saját rokonainak védelmére hivatkozva nem árulta el a nevüket.
A szerb halálosztó elfogása és elítélése
Marinkót 1994 januárjában tartóztatták le és végül a kecskeméti és az orosházi gyilkosságok miatt nyereségvágyból, előre kitervelten, több emberen, különös kegyetlenséggel, részben társtettesként elkövetett emberölés, valamint lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés miatt életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték. A Z. Nagy család megölésével is megvádolták a szerb halálosztót, de az alól felmentették, mert arra az időpontra volt alibije.
A rettegett sorozatgyilkos elítélésekor még nem létezett a valós életfogytiglani, így 25 év után kétévente felülvizsgálják, hogy szabadulhat-e. Idén februárban a Szegedi Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája nem engedélyezte Magda Marinko feltételes szabadságra bocsátását.
Forrás: Blikk.hu