A szankciók működnek – tavaly mintegy 800 milliárd euró adót fizettek a nyugati bankok Oroszországnak
Az Oroszországban maradt legnagyobb nyugati bankok tavaly több mint 800 millió euró adót fizettek a Kremlnek, ami négyszerese a háború előtti szintnek, számolt be a Financial Times.
Az Oroszországban működő hét legnagyobb eszközállományú európai bank – Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo és OTP – együttesen több mint 3 milliárd eurós nyereséget jelentett be 2023-ban. Ez mintegy háromszorosa volt a 2021-es nyereségnek, és részben olyan pénzeszközökből származott, amelyeket a bankok nem tudnak kivonni az országból.
Mindez azt eredményezte, hogy az európai bankok mintegy 800 millió eurónyi adót fizettek, szemben a 2021-es 200 millió euróval – derül ki a Financial Times elemzéséből. Az európai bankok által fizetett adók, amelyek Oroszország 2024-re várható összes nem energetikai költségvetési bevételének mintegy 0,4 százalékának felelnek meg, példája annak, hogy az országban maradó külföldi vállalatok hogyan “segítik” a Kremlnek a nyugati szankciók ellenére fenntartani a pénzügyi stabilitást.
A lap szerint külföldi hitelezők nemcsak a magasabb kamatlábakból, hanem az orosz bankokat sújtó nemzetközi szankciókból is profitáltak. Ezek az intézkedések megfosztották riválisaikat a nemzetközi fizetési rendszerekhez való hozzáféréstől, és növelték a nyugati bankok “vonzerejét” az ország ügyfelei számára.
Az elemzés kimutatta, hogy az európai bankok 800 millió eurós adóbefizetéseinek több mint fele az osztrák Raiffeisen Bank Internationalé, amely a külföldi hitelezők közül a legnagyobb jelenléttel rendelkezik Oroszországban.
European Central Bank demands Raiffeisen to stop its business in Russia
Hirdetés European Central Bank (ECB) increases pressure on Raiffeisen Bank International – the regulator calls on it to leave the Russian market. It is reported by Reuters citing five knowledgeable sources.
The… pic.twitter.com/if8LAvNlE1
— NEXTA (@nexta_tv) March 23, 2023
Hirdetés
Érdekesség, hogy a lap által közzétett adatok szerint az RBI (Raiffeisen Bank International) oroszországi nyeresége 2021 és 2023 között több mint háromszorosára, 1,8 milliárd euróra emelkedett. Ez az osztrák csoport teljes profitjának felét teszi ki, szemben a háború előtti haszon mintegy harmadával. A rendszeres adóbefizetések mellett 2023-ban a Raiffeisen 47 millió eurót fizetett a Kreml által tavaly egyes vállalatokra kivetett váratlan adó eredményeként.
A Deutsche Bank, a magyar OTP és a Commerzbank jelentősen csökkentette jelenlétét Oroszországban. Az Intesa áll a legközelebb a kilépéshez, de oroszországi üzletágát még nem adta el. Az UniCredit nem kívánt nyilatkozni.
AZ AMERIKAI ÓRIÁS SEM TÁVOZOTT MÉG
Annak ellenére, hogy bezárta vállalati és lakossági üzletágát, a Citigroup, az Egyesült Államok negyedik legnagyobb hitelezője, amely 1449 millió dollár nyereséget termelt és 53 millió dollárt fizetett Oroszországban 2023-ban. A Kijevi Közgazdasági Iskola orosz központi banki adatokon alapuló számításai szerint a negyedik legnagyobb adófizető lett a nyugati bankok között Oroszországban.
Egy másik jelentős amerikai bank, a JPMorgan 35 millió dollárt keresett és 6,8 millió dollárt fizetett adót a kutatóintézet szerint.
Russian court has frozen JPMorgan Chase & Co.'s assets
VTB Bank, Russia's second-largest, claims JPMorgan owes them $440 million.
Court action stems from VTB's allegations that JPMorgan was withdrawing its money from Russia, prompting a swift legal response to secure the funds. pic.twitter.com/jvZATNI1I6
— Vitalis Ngoka🇰🇪 (@Vitalis_Ngoka) April 24, 2024
A JPMorgan, amely egykor az orosz bankok fő szerződő partnere volt az amerikai dollárban nyitott levelező számlák megnyitására, 2022 óta próbál távozni az országból. A bank most elakadt, és egy több millió dolláros perrel néz szembe korábbi oroszországi partnere, a VTB részéről. Az elemzésben hozzátették, hogy az amerikai bankok adatait nem számították bele a 800 millió eurós összegbe. A nyugati hitelezők számára előnyös volt az orosz pénzügyi szektor nagy részét sújtó szankciók bevezetése, amely megakadályozta a hozzáférést a Swift nemzetközi bankközi fizetési rendszerhez. Ezáltal a nemzetközi bankok pénzügyi mentőövvé váltak Moszkva és a nyugat között.
Ezek a tényezők hozzájárultak ahhoz, hogy az RBI oroszországi nettó díj- és jutalékbevétele a 2021-es 420 millió euróról 2023-ra háromszorosára, 1,2 milliárd euróra emelkedett.
A bankok nem férhetnek hozzá az Oroszországban szerzett készpénzhez a 2022-ben bevezetett szabályozási korlátozások miatt, amelyek megtiltották az orosz leányvállalatok osztalékfizetését „barátságtalan” nyugati országok vállalkozásainak.
A bankok a kamatemelésekből is profitáltak: az orosz központi bank irányadó kamatlába jelenleg 16 százalékon áll, ami majdnem kétszer magasabb, mint a háború előtt. A kamatemelések segítettek a hitelezőknek abban, hogy a változó kamatozású hiteleikből kimagasló bevételekre tegyenek szert, és az orosz betétszámlákon rekedt pénzeszközökből extra bevételeket halmozzanak fel – mutatott rá a Financial Times.
Forrás: Financial Times – Pesti Srácok
Follow @jobboldalihirek