Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Moszkva közölte, hogy miért van jelentős orosz katonai jelenlét Beloruszban

Hirdetés

A közös orosz-belorusz katonai erő kizárólag védelmi szerepet tölt be – közölte szombaton Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes. A diplomata egyúttal elutasított minden olyan spekulációt, hogy az ukrajnai konfliktusban is bevethető lenne, – írja az Orosz Hírek.

A RIA Novosztyinak nyilatkozva Galuzin megjegyezte, hogy “a közös orosz-belorusz csapatcsoport feladata, hogy szükség esetén visszavágjon egy támadó agresszornak, amennyiben szövetségesünk, Belarusz területét megszállják”.

Ugyanakkor hozzátette: “helytelen olyan kérdést felvetni, hogy ezt az erőt esetleg bevetnék az ukrajnai különleges katonai műveletben”.

Hirdetés

A diplomata megjegyezte, hogy Oroszország és Belorusz Szövetségi Államának katonai doktrínája szerint, ha egy tagállamot támadás ér, az ilyen lépés a szervezet egésze elleni inváziónak minősül. A vonatkozó válaszintézkedések ebben az esetben “Oroszország és Belorusz politikai és katonai vezetésének belátása szerint maradnak” – tette hozzá.

A közös haderőt először október elején jelentette be Alekszandr Lukasenko belorusz elnök, a NATO fokozott katonai tevékenységére hivatkozva az ország határainál. Állítólag mintegy 9000 orosz és mintegy 70 ezer belorusz katona alkotja a haderő nagy részét. A hónap elején a belorusz elnök azt mondta, hogy a két ország hadserege “egyetlen erőként, egyetlen hadseregként képezi ki magát”.

Minszk többször is azzal vádolta a szomszédos Ukrajnát, hogy provokációkat kísérel meg, és hogy terveket sző Belorusz elleni támadásra, amit Kijev hevesen tagadott.

Hirdetés

A hét elején Vlagyimir Putyin orosz elnök Minszkben tárgyalt Lukasenkóval, és egy sajtótájékoztatón azt állította, hogy a két szövetséges nemzet folytatja közös hadgyakorlatait, hogy növeljék katonai felkészültségüket. Megismételte azt is, hogy Oroszországnak egyáltalán nem áll szándékában vagy érdeke Belorusz “bekebelezése”, és hozzátette, hogy Moszkva csak a gazdasági integrációt kívánja elősegíteni Minszkkel.

Belorusz Oroszország szoros szövetségese, és megengedte Moszkvának, hogy az ukrajnai katonai művelet során használja területét.

Hirdetés
Hirdetés